No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kľúče od nových áut si prevzali dobrovoľní hasiči z okresu R. Sobota a Revúca. Niektorí zasahovali pri požiari oždianskeho kaštieľa

13. decembra 2019 | |  | |

Kľúče od nových vozidiel Iveco Dialy si prevzali zástupcovia viacerých dobrovoľných hasičských zborov v okrese Rimavská Sobota a Revúca. Celkom 11 ďalších nových hasičských áut má v okresoch po včerajšku slúžiť k rýchlejším a komplexnejším zásahom pri požiaroch či živelných pohromách. Vozidlá sú určené pre zástupcov dobrovoľných hasičských zborov obcí Hajnáčka, Jesenské, Kráľ, Neporadza, Ožďany, Radnovce, Rimavské Jannovce, Včelince. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. V okrese Revúca ich dostali zástupcovia DHZ obciach Gemer a Sirk.

Nového auta sa však dočkali aj dobrovoľní hasiči a hasičky z Oždian. Patria medzi najaktívnejších v okrese a tento rok zasahovali pri dvoch veľkých požiaroch. Ich prvoradou úlohou je boj s ohňom a živelnými pohromami. Tento rok ich potrápil a ich sily preveril rozsiahly požiar oždianskeho kaštiela, o ktorom sme informovali v októbri. „Ďakujeme za zásahové auto, ktoré je vo veľmi dobrej výbave, a ktoré nám bude určite veľmi nápomocné, povedal veliteľ DHZO Ožďany Gabriel Kalina. Novej technike sa potešil aj starosta Oždian Ján Matej. "Pred rokom a pol sme dostali moderný protipovodňový vozík a teraz Iveco Daily. Naši hasiči sú tak nateraz vybavení potrebnou technikou,“ povedal Matej.Z obce Barca si auto včera neprevzali. Podľa informácií z obecného úradu si auto neplánujú prevziať, keďže k prevádzke vozidla sa treba zaviazať a využívať ho, navyše nato nemajú dobrovoľníkov. "Nechceme auto, nemáme to ako financovať a nemáme na to ani ľudí," povedal pre Rimava.sk starosta obce Richard Szajko, podľa ktorého už dostali protipovodňový vozík.

Kľúče od áut si noví majitelia prevzali včera na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote z rúk štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Michala Bagačku. Podľa jeho slov autá stáli 114-tisíc eur a sú hradené zo štátneho rozpočtu, ako aj vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Kvalita životného prostredia. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol, na najbližšie mesiace chystajú ešte ďalšie vozidlá pre obce, ktoré ich ešte nemajú a budú mať záujem. "Venovať sa naďalej budeme aj výzvam na posilnenie v rámci ďalšej výzvy na opravu zbrojníc a doplnenie materiálu," dodal štátny tajomník.

FOTO-VIDEO: Strecha kaštieľa v Ožďanoch zhorela za pár minút, škody odhadujú na 300 tis. eur. Na požiar si však posvieti aj polícia.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Gabriel Czene, DHZ Jesenské


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross