No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli problému s komínom sa popálili majitelia domov aj chát

7. decembra 2018 |  | 

Kvôli problémom s komínom, ktoré spôsobili požiar domov či chát, sa začiatkom tejto vykurovacej sezóny „popálilo“ už niekoľko ľudí. Pomoc pri hasení a záchrane svojho majetku potrebovali v uplynulých dňoch už vo viacerých prípadoch, smerovali k nim aj rimavskosobotskí hasiči. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol Marek Laššák, okresný riaditeľ Hasičského a Záchranného Zboru v Rimavskej Sobote, za posledné dni, kedy sa výraznejšie ochladilo, mali nahlásených viacero požiarov, päť z nich bolo zapríčinených komínovým telesom a sadzami. Prednedávnom išlo o požiar domu v Sútore či Horných Zahoranoch. Horelo však aj v záhradkárskej chatke pri Hnúšti, Klenovci a pod kontrolou nebol ani oheň v krbe v Rybárskej chate na Kurinci. Najvážnejší požiar v okrese Rimavská Sobota bol podľa riaditeľa nedávno v rodinnom dome pri obci Horné Zahorany kam boli vyslané tri vozidlá. Išlo tu o materiálne škody, ktoré boli odhadnuté na približne 1500 eur, vyhorela tu jedna izba s nábytkom. „Uchránené hodnoty boli vyčíslené na približne 5000 eur, príčina požiaru je v šetrení,“ priblížil.

Rušno bolo vo štvrtok aj v susednom okrese Poltár. Pri požiari rodinného domu v Kalinove došlo už aj k zraneniu jednej osoby, ktorá sa nadýchala splodinami. Podľa informácií z operačného strediska tu pri hasení domu a strechy zasahovali šiesti príslušníci s technikou z okresného riaditeľstva HaZZ v Lučenci a piati dobrovoľní hasiči z Brezničky.

V uplynulej vykurovacej sezóne vzniklo v okrese Rimavská Sobota z dôvodov poruchy a nevyhovujúceho stavu vykurovacích telies, dymovodov a komínov približne 35 požiarov, pri ktorých bola vyčíslená priama škoda 18 660 eur. Hasiči preto upozorňujú na nebezpečenstvo požiarov, ktoré zapríčiňujú vyhorené sadze v komíne a nesprávna manipulácia so žeravým popolom. Pred začiatkom vykurovacej sezóny je podľa nich kontrola komína doslova nevyhnutnosťou. Z bezpečnostného hľadiska medzi najväčšie riziká patrí vznietenie sadzí a prepúšťanie nebezpečných splodín horenia. Najčastejšie by sa mali čistiť komíny, ktoré sú napojené na kotol s tuhým palivom a to každé dva až štyri mesiace. V niektorých prípadoch požiar zapríčinilo aj osvetlenie stromčekov a balkónov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross