No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Letavy v októbri zavítajú aj do Rimavskej Soboty

22. augusta 2016 |  | |

perex-letavyTohtoročné Letavy boli opäť úspešné. Dejiskom 31. ročníka bolo rekreačné stredisko Kokava Línia v okrese Poltár. Na mieste sa stretlo mnoho umelcov s kreatívnym duchom, ktorí vytvorili veľa zaujímavých diel. Tie najlepšie budete mať možnosť vidieť na vernisáži v Rimavskej Sobote, ktorá sa bude konať v sobotu 8. októbra.

Návštevníci Letáv si mohli vybrať zo širokej palety dielní s výtvarným, fotografickým, divadelným, literárnym, tanečným či hudobným zameraním. Ako informoval Rimava.sk zakladateľ Letáv Marian Lacko, tohtoročnou novinkou bola Rozhlasová dielňa, v ktorej účastníci tvorili krátke rozhlasové šoty ako aj reláciu pre rádio Devín. Pracovali v nej s profesionálnymi rozhlasovými nahrávačmi a mali možnosť naučiť sa, ako sa tvorí relácia, ako sa upravuje zvuk a mnoho iného.

„Druhou novinkou bola Larválna dielňa, ktorá dopadla nad očakávania. Je to ťažká disciplína, niečo medzi tancom a pohybovým divadlom. Predviedli nám však nádherné predstavenie,“ uviedol Lacko. Na Slovensku sa podľa jeho slov takáto dielňa uskutočnila prvýkrát a to pod záštitou slovenskej lektorky Rady Passakovej, ktorá tento druh divadla vyučuje na univerzite na Malte. Účastníci si dokonca vyrobili masku, ktorá je trikrát väčšia ako ich hlava, pretože má byť počas vystúpenia najvýraznejším prvkom.

Tradičné dielne Letáv tiež ponúkli naozaj zaujímavý program. „Dielňa Umenie z odpadu vytvorila kolobežky pre dospelých zo starých bicyklov, z ktorých väčšina bude aj vystavená v Rimavskej Sobote,“ uviedol Lacko. Svoje výtvory si už vyskúšali formou spanilej jazdy, ktorou zakončili svoj kreatívny týždeň na Letavách. „Výborné boli aj ostatné dielne, fakt tam boli výborné diela. Nemôžem povedať, že by niečo nevyšlo,“ povedal Lacko, podľa ktorého však nie sú diela až také dôležité ako samotná cesta, byť týždeň v prítomnosti profesionálneho lektora a čo najviac od neho pochytiť. To sa potvrdilo a udialo v každej jednej dielni.

Umelecký tábor je so svojou žánrovou pestrosťou naozajstným unikátom. „Unikátom je aj to, že to ťaháme už 32 rokov, čo je takmer polovica života. A stále sa to dá, pretože tam prídu takí skvelí ľudia, ktorí majú radosť z tvorby a toho spoločného pobytu na jednom mieste, navyše v príjemnej a dobrej atmosfére,“ uviedol na záver Lacko. Vďaka svojej neopakovateľnej atmosfére je tábor aj z roka na rok obľúbenejší. Ak ste sa Letáv tento rok zúčastniť nemohli, v sobotu, 8. októbra, sa môžete zúčastniť výstavy a aspoň na chvíľu sa tam ocitnúť.

Súvisiace články
Na Letavách vyrobili zo starých bicyklov štýlové kolobežky
FOTO: Na Letavách sa to opäť hýbalo umelcami a kreatívcami
FOTO: Pozrite si, ako to vyzerá na Letavách, piatok patrí nočnej vernisáži

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross