No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lukovišťania zaujali Bratislavčanov, ocenili spomienku na ich rodáka

Domu kultúry na bratislavských Kramároch patril uplynulý pondelok Poetickému večeru pri sviečkach Juraja Sarvaša, ktorý písal svoje 158. pokračovanie. Večer niesol rovnomenný názov diela slovenského básnika, národného umelca a lukovištského rodáka Ivana Kraska, Nox et solitudo. Večer bol venovaný 60. výročiu jeho úmrtia. Okrem známych osobností spoločenského života sa ho zúčastnila aj delegácia z obce Lukovištia. Tá prítomných zaujala nielen svojou prezentáciou, ale hostia ocenili aj spomienku na Ivana Kraska.

Na pozvanie organizátora sa podujatia zúčastnila delegácia obce Lukovištia v zložení Jozef Mitter, Milana Jutková a Vladimír Ticháň, evanjelický farár a.v. z Kokavy nad Rimavicou, ktorý pre lukovištských veriacich uskutočňuje pravidelné služby Božie. Trojica na úvod večera dostala od moderátora podujatia Juraja Sarvaša slovo. Vo svojom vstupe Jozef Mitter priblížili nielen históriu Lukovíšť, ale aj prínos básnika pre obec. Milana Jutková ilustrovala jej aktivity na poli kultúry v regióne a predviedla sa i recitáciou básne Ivana Kraska Na kvetnú nedeľu. Farár Ticháň upútal ľudí v sále najskôr svojim oblečením v kokavskom kroji, aby prezentoval Bratislavčanom nedávne hrdé nedeľné oblečenie, v ktorom ľudia chodili bežne do kostola. „Ešte väčší zážitok im poskytol, keď zahral na fujaru, zaspieval a predniesol modlitbu,“ poznamenal Mitter.

V druhej časti večera vystúpil spevácky zbor Danubius singers oktet, pod vedením dirigenta Daniela Simandla. Podľa Mittera v jeho podaní zazneli dobové piesne i zhudobnené Kraskové básne. Spomienkový večer básnikovi sprevádzal umeleckým slovom a recitáciou Kraskovej poézie Juraj Sarvaš.

Okrem primátora Bratislavy Ivana Nesrovnala ocenili prezentáciu i večer ďalší z prítomných. „Tieto poetické večery patria medzi tie najlepšie kultúrne podujatia v Bratislave a veľmi rád na ne chodím“, povedal Jozef Válek z Bratislavy a pokračoval: „Cítim to ako také pohladenie na duši, keď počúvam tú našu krásnu slovenskú reč v kultivovanej podobe. Krasko bol majstrom slova a vo využívaní rôznych ľubozvučných slovných spojení, aby plasticky zachytil detaily rôznych ľudských pocitov. Na druhej strane, nerád chodím na predstavenia do činohry SND. Veľmi mi ťahá uši, keď počujem tú znetvorenú, slangovú či vulgárnu slovenčinu z úst hercov. Mrzí ma, že to diváci prijímajú bez pripomienok“.

Hostia sa zhodli na tom, že treba oceniť aj zástupcov Lukovíšť, ktorí našli kľúč ako nezabúdať na svojich rodákov a vhodným spôsobom ich prezentovať v hlavnom meste Slovenska, v centre kultúrneho a spoločenského diania.

V sále Domu kultúry na Kramároch bolo viacero prominentných hostí, okrem primátora Bratislavy bol prítomný aj kardiochirurg Viliam Fischer, Katarína Tóthová, Július Forshoffer, básnik Viktor Timura, potomkovia zemianského roku Kováčovcov z Lukovíšť, ktorý ich prastarý otec Ján hradil štúdijné náklady Ivana Kraska v Rumunsku a ďalší hostia.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Jozef Mitter


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross