No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lyžiarska sezóna v regióne vrcholí, Skorušiná je v skúšobnej prevádzke

14. februára 2017 |  | | |

kokavaLyžiarska sezóna v regióne po polročných prázdninách vrcholí. Aj keď meteorológovia predpokladajú už na budúci týždeň oteplenie, v okolí sa lyžuje zatiaľ na Kokave či na Košútke. V Skorušinej pri Klenovci spustili dnes aspoň skúšobnú prevádzku a na Zbojskej tohtoročnú sezónu ani nezačali. Najdlhšie v regióne lyžujú na Kokave, v prevádzke je stredisko Kokava – Línia, kde sa lyžujú už od vianočných sviatkov. Veľmi dobré podmienky hlási rovnako aj Ski Resort - Hotel Royal Látky, k dispozícii sú aj dva okruhy bežkárskych tratí.
Po minuloročnej prestávke kvôli snehu spustili na Skorušinej aspoň dnes skúšobnú prevádzku. Ako pre Rimava.sk potvrdil Ján Sihelský, na kopci tento rok ešte nelyžovali a majú približne desať centimetrov zamrznutého snehu. „Svah sme radšej neupravovali ani ratrakom,“ povedal a dodal, že ako stredisko bez umelého zasnežovania nevedia zaručiť, ako dlho im takéto podmienky vydržia. „Zase hlásia na budúci týždeň oteplenie a to už asi bude sneh úplne roztopený,“ dodal. V januári tu napadlo približne desať centimetrov čerstvého snehu, ale bol aj odmäk čo nepostačovalo na upravenie svahu a zahájenie sezóny.

Podobne sú na tom aj v rekreačných oblastiach Bánovo a Rejkovo pri Tisovci kde nemajú snežné delá a podmienky na lyžovanie nie sú zatiaľ vhodné. Nasnežené túto sezónu bolo aj na Zbojskej, sneh sa tam však už raz roztopil a s umelým zasnežovaním nezačali. „Už teraz nastalo veľké teplo a aj vo vyšších polohách sneh mizne. Zasnežovanie už nemá teraz význam. Už len budúci rok,“ povedal vedúci prevádzky strediska SKI Zbojská Miloš Alberty. V okolí Zbojskej majú podľa neho aj bežkárske trate, posledné roky ich však veľmi ovplyvňuje nepriaznivé počasie. Ako Alberty doplnil, na ich prevádzku by potrebovali približne 30 centimetrov snehu. Jeden z okruhov smeroval k miestnemu salašu, druhý viedol až na Kučelach smerom na Muránsku planinu.

Muránskou planinou prejdú turisti a bežkári už po 60-ty krát
Rimavskosobotskí turisti zorganizujú aj tento rok jeden z najstarších existujúcich lyžiarskych prechodov na Slovensku, patriť bude medzi tie jubilejné. Muránskou planinou prejdú turisti a bežkári už po 60-ty krát, snehové podmienky im zatiaľ prajú. Podľa vedúceho prechodu a dlhoročného turistu Štefana Tótha, lyžiarskeho prechodu Muránskou planinou sa pravidelne zúčastňujú lyžiari z Rimavskej Soboty, Brezna, Podbrezovej, Muráňa, mali však aj účastníkov z Oravy, Čierneho Baloga, zo Záhoria, Žiliny, Lučenca. Ako priblížil, počas viac ako desaťročnej histórie čo prechod organizujú, zažili mnoho krásnych chvíľ v bielej lyžiarskej stope. „Častokrát sme len s ťažkosťami dokázali prejsť celú trasu, pretože bolo na „planine“ obrovské množstvo snehu,“ povedal Tóth, podľa ktorého však zažili aj roky, keď bežky nechali doma a lyžiarsky prechod pre nedostatok snehu museli absolvovať bez snehu.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross