Medailová žatva Falconistov, na domácom turnaji opäť bodovali

1. marca 2023 | | |  |

RIMAVSKÁ SOBOTA – V telocvični Základnej školy Mihálya Tompu sa 18. februára konal už 6. Falcon cup. Stalo sa tak po trojročnej prestávke. Turnaj, ktorý býval tradične prvou súťažou v kalendárnom roku, bol 1. kolom extraligy športového zápasu v kyorugi a 2. kolom ligy predvádzania zostáv v poomsae. Súťaže sa zúčastnilo 180 súťažiacich z celého Slovenska, Českej republiky, Rumunska aj Ukrajiny.

Súčasťou bolo aj vyhodnotenie najlepších športovcov za rok 2022. Za rimavskosobotský klub „ŠPORTOVEC ROKA“ boli vyhodnotení dvaja športovci. V disciplíne poomsae v kategórii kadet muži to bol Adrian Mag a v kategórii Para (medzinárodné označenie hendikepovaných športovcov) nad 30 rokov Roman Farkaš.

Článok pokračuje pod reklamou

„Pre mnohých našich členov to bola prvá súťaž v niektorej z disciplín, preto som rád, že ukázali odvahu a zabojovali o medaile. Som hrdý na to, že niektorým sa po sérii horších zápasov na domácej pôde podarilo opäť zabodovať, prípadne prvýkrát sa umiestniť na popredných pozíciách,“ povedal hlavný tréner taekwondo klubu Miroslav Bitala.

Zlato v Kyorugi získali: Simona Zvodová, Marek Spodniak, Tomáš Kuvik. Striebro patrí Teodorovi Farkašovi, Martinovi Lánimu, Oliverovi Fékesházymu, Veronike Narolskej, Adrianovi Magovi, Alexandre Lei Antalovej a bronz Matúšovi Brezovi, Ľuboslavi Lehotskému, Milanovi Lánimu, Rolandovi Bialovi.

V disciplíne Poomsae zlato dosiahli: Adrian Mag, Roman Farkaš, Ľuboslav Lehotský, Veronika Narolska, Roland Bial/Adrian, Mag Marek Bitala/Martin Láni, Teodor Farkaš/Gejza Farkaš, Alexandra Lea Antalová/Simona Zvodová.

Striebro dosiahli: Tomáš Kuvik, Roland Bial, Milan Láni, Teodor Farkaš a bronz Alexandra Lea Antalová, Marek Spodniak/Oliver Fékesházy.

V hodnotení klubov sa klub „ŠPORTOVEC ROKA“ umiestnil na 4. mieste v kyorugi a prvýkrát v histórii slovenskej ligy získali 1. miesto v disciplíne poomsae. Kaučoval Dominik Kuvik a ako rozhodca za klub nastúpil Peter Kojnok.

„Vďaka patrí našim rodičom z Falcon family za aktívnu pomoc pri hľadaní sponzorov a s organizáciou turnaja. A samozrejme veľké ďakujeme patrí našim sponzorom: Kovács Karol, STEFE Rimavská Sobota, Homestav BA Aladár Csobo Stavo Mat, Centex BA a.s., Štefan Tankó, Gazdovský dvor, Riso R, Gemerterm projekcia, Steiner Fiat,Dobi Jaroslav, Farkaš Gejza, René Pesti, Panorama, A-U-Planstav s.r.o., Stedy s.r.o. Erik Pécsi, Tomáš Molnar, Mudr. Azizi, Gemerprodukt,“ povedal Miroslav Bitala.

Na druhý deň po taekwonde nasledovala súťaž v japonskom športovom umení s mečmi, v športovej chanbare. Usporiadal ju rimavskosobotský Falcon TKD Klub.

Bolo to 1. kolo slovenskej ligy chanbary a zároveň otvorenie sezóny na Slovensku. Prišli chanbaristi zo Slovenska a z Česka. Súťažilo sa v kihondose a datotsu, otvorené boli nasledujúce disciplíny: krátky meč, dlhý meč, krátky meč jednoruč, dlhý meč jednoruč, dlhý meč obojruč, kombinácia krátkeho a dlhého meča a oštep. Víťazi jednotlivých disciplín bojovali aj o titul absolútneho šampióna tzv. Grandšampióna v datotsu (zápas) a v kihondose (súborné cvičenia) v detských kategóriách, kategórii juniorov a seniorov.

Začiatok súťaže patril vyhodnoteniu najlepších chanbaristov za rok 2022. Falconisti vyhrali prvýkrát v histórii všetky vekové kategórie a obhájili aj titul najlepšieho klubu na Slovensku.

Najlepší chanbaristi za rok 2022: kategória detí 6-8 r. (Tomáš Figei), 9-11 r. (Matej Gregorec), 12-14 r. (Valent Slanina), juniori (Lukáš Kurek), Ženy (Laura Dávidová), Muži (Tibor Figei).

Na súťaži sa v kategórii najmladších detí najviac darilo Tomášovi Figeimu, ktorý si vybojoval 5 zlatých medailí. Matúš Svoreň dosiahol taktiež 5, ale strieborných medailí. V kategórii 10-13 ročných si vybojoval slovenský reprezentant Matej Gregorec tri zlaté medaile, jednu striebornú medailu, stal sa aj Grandšampiónom v zápase (datotsu) a aj v súbornom cvičení (kihondose).

Pekne si viedol aj Dominik Oštrom, ktorý získal jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Na súťaži sa predstavila aj Zara Lesková, pre ktorú to bola len druhá súťaž, napriek tomu dosiahla dve 4. miesta, kde jej len tesne ušla medaila. V kategórii juniorov nastúpili aj dvaja slovenskí reprezentanti: Lukáš Kurek a Tomáš Kuvik. Lukáš Kurek získal 3 zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Tomáš Kuvik získal 2 zlaté a 4 strieborné. „Tomáš mal zranenú pravú ruku z predošlého dňa z taekwonda a zápasil ľavou rukou celý čas, pritom je pravák. Aj toto ukazuje, aký je všestranný športovec,“ povedal tréner Tibor Figei.

V seniorkách nastúpila Laura Dávidová, ktorá si vybojovala 4 zlaté, jednu striebornú a stala sa aj Grandšampiónkou v datotsu v spojenej kategórii juniorov a dospelých, v spojenej kategórii juniorov a seniorov, kde bojovali aj muži. „Laura týmto potvrdila, že sa udomácňuje už v seniorskej kategórii, pričom je to len jej druhá sezóna medzi dospelými,“ vyjadril sa tréner.

V seniorskej kategórii nastúpili aj juniorskí reprezentanti. Lukáš Kurek získal 3 zlaté, jednu striebornú a dve bronzové medaile a Tomáš jednu striebornú a dve bronzové medaile. V tejto kategórii nastúpil aj Ján Svoreň, ktorý sa zúčastnil súťaže len druhýkrát, napriek tomu si však odniesol bronzovú medailu.

„Súťaž bola bezproblémová a splnila svoj zámer. V marci alebo v apríli čaká na Falconistov prvá väčšia medzinárodná súťaž v zahraničí. Vrcholom budú majstrovstvá sveta v Jokohame, ktoré sa uskutočnia 3. septembra,“ uzavrel Tibor Figei.