No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci boli na obhliadke mestských lesov

mestske-lesyPiati rimavskosobotskí poslanci tento týždeň vykonali prieskum v mestských lesoch, na ktorom sa dohodli počas májového rokovania zastupiteľstva. Ako pre Rimava.sk potvrdil Rastislav Antal, konateľ spoločnosti Les Korp, ktorá má mestské lesy v prenájme, poslanecký prieskum sa uskutočnil v utorok popoludní. Počas takmer piatich hodín si podľa jeho slov spoločne prešli viacero lokalít, les v okolí sídliska Dúžavská cesta, pri strelnici aj na Kurinci.

Ako konateľ Les Korp-u uviedol, je rád, že poslancom priamo na mieste mohli priblížiť lesný hospodársky plán, starostlivosť o les, príslušné predpisy či zodpovedať rôzne otázky, keďže na tému hospodárenia v lesoch odznelo aj na rokovaní zastupiteľstva viacero pripomienok.

mestské lesyAko pre Rimava.sk potvrdil poslanec Dušan Hlinka, prieskumu sa okrem neho zúčastnila  poslankyňa Eva Bornayová, poslanci Ivan Hazucha, Tomáš Sliva a Viliam Vaš. Podľa Hlinku mnoho dotazov vzniklo aj na základe podnetov od občanov. Ako podotkol, nikto zo zúčastnených poslancov nie je lesník a preto na prieskum pozvali aj odborníka zo štátneho podniku Lesy SR (predošlý nájomca, pozn. red.). "Chceli sme počuť aj jeho názor a získať objektívny pohľad," vysvetlil Hlinka. Prieskum hodnotí pozitívne, ako konštatoval, poslanci podľa neho dostali uspokojivé odpovede, hoci stav lesov ich nepotešil. Poslanec potvrdil, že témou mestských lesov sa chcú ďalej zaoberať. "Treba si však položiť otázku, či je prioritou maximálny ekonomický efekt alebo spoločenská hodnota, ktorú les má," poznamenal Hlinka a spomenul tiež, že budú hovoriť aj o opatreniach, týkajúcich sa vývozu dreva.

Poslanec Tomáš Sliva taktiež potvrdil, že prieskum mal zmysel. "Bolo treba tam ísť," povedal poslanec, podľa ktorého sa v lese ťaží veľa dreva, sú v ňom veľké vyrúbané plochy, no postup je v zmysle zákona. Pozitívne hodnotí, že vidieť aj obnovu pôvodného porastu. Osobitnou kapitolou sú podľa jeho slov krádeže dreva, hlavne v okolí Dúžavskej cesty. Potvrdil, že o situácii v mestských lesoch budú poslanci ešte hovoriť.

Nájomná zmluva medzi mestom a spoločnosťou Les Korp bola uzavretá v roku 2007, na obdobie desiatich rokov.
Informatívna správa o hospodárení v mestských lesoch bola na programe rokovania mestského zastupiteľstva pred dvomi mesiacmi. Predkladal ju Valér Cmorík, konateľ spoločnosti Les Korp. Viacerí poslanci poukázali na upozornenia a podnety zo strany občanov, podľa ktorých sa drevo z lesov údajne vyváža mimo určené dni a dochádza ku krádežiam. Hovorilo sa o zavedení GPS systémov na autá. Rezonovala tiež otázka výsadby nových stromov. Poslanci sa zaujímali aj o to, aké opatrenia spoločnosť robí pred krádežami dreva v zime. Rokovania poslancov sa zúčastnil aj lesný hospodár Ľudovít Žibrita, ktorý poslancov ubezpečil, že je pri každom odvoze dreva, svoju prácu si robí poctivo a má prehľad o tom, čo sa v lese deje.  Poslanci sa napokon dohodli na tom, že spoločne s odborníkmi pôjdu na prieskum do lesov, urobia obhliadku a preveria skutkový stav.

 

mestske-lesy

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross