No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krátke správy: Za 700-tisíc opravia budovu polície, odsúdili jedného z aktérov bitky pri Kauflande

18. februára 2022 |  | 

V dnešnom prehľade krátkych správ sme do niekoľkých riadkov zhrnuli zopár zaujímavostí z diania v našich regiónoch.

LUČENEC - Z viac ako 600 vyradených telefónov vytvorili umelecké dielo, aké vo svete nemá obdoby. Hovoríme o lučeneckej firme Mobilonline, ktorá oslovila známeho umelca Jozefa Stančíka z Banskej Bystrice. Ten z vyradených mobilov vytvoril dielo v nadživotnej veľkosti. Zobrazuje Steva Jobsa v jeho ikonickej zamyslenej póze.

Dielo meria cez 2 metre a váži viac ako 50 kilogramov, za čo je zodpovedných až 600 telefónov, ktoré Stančík povyberal z tisícky nefunkčných kusov od Milana Kovalančíka, majiteľa spoločnosti Mobilonline. „Bolo to ako skladačka pre dospelých,“ vyjadril sa Stančík, ktorý musel z telefónov najprv odstrániť batérie a následne ich na obraz naskladať tak, aby spolu tvorili jednoliaty celok. Dielo vznikalo 1 týždeň a ako povedal Stančík, podobný obraz ešte nemaľoval.

Viac si prečítate na našom partnerskom webe Novohradské.sk.

Článok pokračuje pod reklamou


REVÚCA - Mesto získalo finančný príspevok vo výške približne 484-tisíc eur na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

LUČENEC - Približne 500-tisíc eur chce samospráva Lučenca v tomto roku investovať do opravy chodníkov. "Po zhotovení projektovej dokumentácie, vybavení inžinierskej činnosti a vydaní povolení zo strany stavebného úradu sa v rámci 25 stavieb odstráni pôvodný kryt, ktorý sa nahradí novým súvislým asfaltovým krytom," uviedlo mesto na sociálnej sieti s tým, že v pláne sú okrem ciest a chodníkov aj rekonštrukcie parkovacích miest, nástupíšť, osvetlenia či koridorov pre peších.

Zoznam ulíc, na ktorých chce mesto tento rok opraviť chodníky, nájdete na našom partnerskom webe Novohradské.sk.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Minulý týždeň sme vás v Krátkych správach informovali o vodičovi, ktorého polícia zastavila 6. februára tesne pred 12:00 v Rimavskej Sobote na Cukrovarskej ulici. Podľa policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej muž nafúkal 1,44 promile. Podľa našich informácií mu malo byť nariadením prokuratúry odobrané auto.

Muž sa 17. februára postavil pred sudcu. "Okresný súd v Rimavskej Sobote uznal vinným obvineného z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu uložil trest odňatia slobody vo výmere 4 mesiacov podmienečne s odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 12 mesiacov," uviedla pre Rimava.sk Nina Uhrovičová, hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici.

Ako ďalej dodala, súčasne mu uložil trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu v trvaní 2 rokov. "Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal odvolanie čo do trestu ohľadne nerozhodnutia o prepadnutí veci – zaisteného auta," uzavrela hovorkyňa.

TISOVEC - Predajňa elektra v Tisovci končí. Majitelia prevádzky o tom mesto informovali koncom januára. "Ťažko majiteľa presviedčať, aby prevádzku udržal. Nevieme ako mesto dať záruky, že budú mať vysoké tržby," zhodnotila primátorka Tisovca Irena Milecová na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva s tým, že nejde o dobrú správu najmä pre starších obyvateľov mesta.

FIĽAKOVO - Samospráva Fiľakova začala s budovaním a obnovou odborných učební na troch základných školách. Ako mesto informovalo na sociálnej sieti, školy tak získajú nové učebne a zariadenie, ktoré im umožnia skvalitniť odborné a inkluzívne vzdelávanie žiakov.

"Na základnej škole Štefana II. Koháriho s vyučovacím jazykom maďarským mesto zriadi učebňu techniky s odborným vybavením a učebnými pomôckami, vďaka ktorým vznikne podnetné prostredie na rozvoj praktických zručností žiakov," informuje mesto.

Na základnej škole Farská lúka s vyučovacím jazykom slovenským rovnako vznikne nová učebňa techniky, bude ale zameraná na výučbu IT technológií a predmetu malý ekologický farmár. Na základnej škole Školská s vyučovacím jazykom slovenským sa projekt zameria na obnovu už existujúcej učebne informatiky, do ktorej radnica nakúpi nové IT vybavenie.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Ministerstvo vnútra SR už uzatvorilo zmluvu na rekonštrukcia a modernizácia objektu Obvodného oddelenia PZ v Rimavskej Sobote. Podľa zmluvy o dielo bude rekonštrukcia stáť približne 700-tisíc eur.

Ide o kompletnú rekonštrukciu, na budove bude napríklad zateplený obvodový plášť a strecha, vymenia sa rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá, rozvody vody a elektroinštalačné rozvody, zrekonštruuje sa schodisko a pribudne aj bezbariérový vstup.

"Realizácia stavebných prác bude prebiehať počas prevádzky objektu," uvádza sa v zmluve. Rekonštrukcia by mala byť hotová do 10 mesiacov odo dňa odovzdania staveniska.

RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC - Náš partnerský web Novohradské.sk hľadá do svojho tímu obchodníka alebo obchodníčku. Práce je pre človeka, ktorý má zamestnanie, ale hľadá bočný príjem. Pre mamičku na materskej dovolenke, ktorá si chce vo voľnom čase privyrobiť. Pre študenta vysokej školy, ktorý si chce odložiť niečo bokom na letné prázdniny.

Alebo pre kohokoľvek, kto má obchodného ducha. Viac o ponuke si prečítate na tomto odkaze.

VEĽKÉ DRAVCE - Materská škola vo Veľkých Dravciach by sa mala zmodernizovať. Obecný úrad sa uchádza o dotáciu z ministerstva životného prostredia na zníženie energetickej náročnosti budovy.

Ako pre portál Novohradské.sk konkretizovala starostka Viera Rubintová, cieľom projektu je zateplenie fasády a stropov i výmena dverí, okien a kotla. Samospráva chce tiež získať peniaze na opravu ciest a výstavbu nových chodníkov v oblastiach, kde žijú marginalizované rómske komunity.

Článok pokračuje pod reklamou


"Vybrali sme úseky, ktoré sú zdevastované. Pôjde o časť cesty pri autobusovej zastávke, úsek smerom ku škole a aj dve uličky na konci obce smerom na Husinú. Rozpočet na projekt je vyčíslený na vyše 200-tisíc eur," dodala Rubintová.

Samospráva z vlastných zdrojov postupne rekonštruuje verejné osvetlenie. Približne tri štvrtiny starých svietidiel už vymenili za úspornejšie LED varianty.

HNÚŠŤA - Obyvatelia Hnúšte sa môžu so svojím projektom zapojiť do participatívneho rozpočtu. Ako ďalej uviedla samospráva na svojom oficiálnom webe, kde nájdete aj ďalšie podmienky zapojenia sa, projekty môžu byť zamerané na úpravy verejného priestoru, dopravu a komunikácie, alebo drobnú infraštruktúru.

"Ďalšími oblasťami sú voľnočasové aktivity zamerané na kultúru a pohyb, zlepšenie a zveľaďovanie životného prostredia či záujmové a tvorivé aktivity. Navrhovatelia z radov občanov sa však môžu zamerať aj na komunitnú infraštruktúru a na zlepšenie sociálnych väzieb medzi občanmi," uviedlo mesto s tým, že jeden projekt môže byť podporený sumou najviac 800 eur.

RIMAVSKÁ SOBOTA - 8. júna 2021 sme vás informovali o dvoch napadnutiach v centre Rimavskej Soboty. Jedno z nich sa odohralo pred Kauflandom, druhé popri dvojprúdovej ceste. O pár dní neskôr začala polícia v Rimavskej Sobote trestné stíhanie v troch prípadoch výtržníctva a v jednom z nich aj pre ublíženie na zdraví.

Prečítajte si tiež: V priebehu polhodiny sme zaregistrovali dve napadnutia v R. Sobote, pri oboch asistujú záchranári

Jeden z aktérov bitky si už za svoj čin vypočul aj rozsudok. Ako sa uvádza vo zverejnených materiáloch, obvinený v čase okolo 18:15 dňa 8. júna 2021 za obchodným domom Kaufland fyzicky napadol muža, ktorému dal dve facky otvorenou dlaňou na ľavé líce, po čom muž spadol na zem. Spôsobil mu pomliaždenie tváre, čela a líca s krvnou podliatinou v oblasti oka, zlomeninou nosových kostí a pomliaždenie hrudníka ľahkého stupňa. Zranenia si vyžiadali lekárske ošetrenie, doba liečby a práceneschopnosti bola určená na 5 dní.

Prečítajte si tiež: Napadnutia majú svoju dohru, polícia začala trestné stíhanie

Muž bol uznaný vinným za prečin výtržníctva, za čo bol odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 6 mesiacov, ktorý mu ale sudca podmienečne odložil. Určil mu skúšobnú dobu v trvaní jedného roka.

Aký posun nastal v ďalších trestných stíhaniach, zisťujeme.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross