No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Muráni si tohto roku pripomínajú 700. výročie prvej písomnej zmienky o obci a 750. výročie zmienky o hrade

4. júla 2021 | |  | 

MURÁŇ – Dve okrúhle výročia si pripomínajú v roku 2021 v obci Muráň. Je ním 700. výročie prvej písomnej zmienky o dedine a zároveň 750. výročie prvej písomnej zmienky o Muránskom hrade. Rimava.sk o tom informoval starosta Roman Goldschmidt.

Pripravujeme pri tej príležitosti knižnú publikáciu Ľudia a hory. V podstate to bude už tretia časť, keďže prvá bola venovaná histórii hradu a druhá dejinám obce,“ priblížil starosta. Samospráva zároveň chce v súvislosti s oboma výročiami oceniť občanov, ktorí sa podieľali na rozvoji obce i regiónu.

Článok pokračuje pod reklamouNovinkou v Muráni je Penzión u Sysľa, vďaka ktorému došlo priamo v centre dediny k rekonštrukcii jednej z budov a súčasne sa rozšíria možnosti ubytovania i stravovania v tejto bráne na Muránsku planinu. Pre miestnych obyvateľov bude dôležitým tiež blížiace sa otvorenie cesty z Muráňa na Prednú Horu, o čom sme písali v samostatnom článku.

V centre Muráňa, priamo pred obecným úradom, sme si všimli i netradičný názov obce zložený z veľkorozmerných písmen. Podobné nápisy sú už síce bežné, hlavne v mestách, ale v Muráni je vytvorený z masívnych kusov dreva a ide naozaj o poctivú rezbársku prácu.

Nápis je tvorený alebo zdobený rôznymi špecifikami typickými pre muránsky kraj. Nájdeme tam napríklad medvede, kone plemena norik muránsky, sysle, ale i tradičnú muránsku buchtu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross