No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Murgaš dnes zvolal nové zastupiteľstvo na 29. decembra

Prvé zasadnutie nového zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja, na ktorom majú novozvolení poslanci a župan Vladimír Maňka zložiť sľuby, zvolal dosluhujúci župan Milan Murgaš na 29. decembra. Pre agentúru SITA to potvrdil Murgašov asistent Roman Lebeda s tým, že toto rozhodnutie Murgaš podpísal dnes. Podľa zákona musí byť prvé zasadnutie župného zastupiteľstva do 30 dní od vyhlásenia výsledkov regionálnych volieb, Murgaš teda zvolal zasadnutie na posledný možný termín.

Pred týždňom Murgaš pre agentúru SITA uviedol, že zastupiteľstvo možno zvolá až na 9. januára, čo by malo byť presne štyri roky odkedy on a súčasní župní poslanci zložili svoje sľuby. Skorší termín sľubu nového župana a poslancov by totiž podľa neho mohlo byť porušením ústavného práva terajších činiteľov na štvorročné volebné obdobie. Vyhlásil, že termín prvého zasadnutia nového zastupiteľstva vyberie na základe právnej analýzy, ktorú mu mali vypracovať do minulého piatka a prisľúbil na ten deň dať agentúre SITA vyjadrenie. Od piatka nedvíha telefón a jeho sekretárka a asistent zakaždým tvrdia, že má rokovanie alebo že je mimo úradu.

Novým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja bude europoslanec a podpredseda strany Smer-SD Vladimír Maňka, zvolený ako nominant koalície strán Smer-SD a ĽS-HZDS. Táto koalícia získala v 49-člennom župnom zastupiteľstve 27-mandátovú väčšinu, z čoho 20 sú nominanti Smeru-SD a siedmi nominanti ĽS-HZDS. V zastupiteľstve budú sedieť aj šiesti poslanci zvolení za koalíciu strán SDKÚ-DS, KDH, konkrétne štyria reprezentanti SDKÚ-DS a dvaja reprezentanti KDH. Z troch poslancov koalície SNS, HZD sú dvaja nominanti SNS a jeden nominant HZD. V novom zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja budú aj siedmi poslanci za SMK, jeden poslanec za Stranu zelených - zvolený za koalíciu Strany zelených so stranou Most-Híd - a piati nezávislí poslanci.

Väčšina zo súčasných poslancov Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja zostane v župnom parlamente aj nasledujúce volebné obdobie. Nováčikov bude medzi nimi 18. Murgaš bol jediným úradujúcim županom, ktorého voliči v novembrových voľbách neposunuli ani do druhého kola, skončil na treťom mieste. Do druhého kola s Maňkom postúpil nominant koalície piatich pravicových strán Jozef Mikuš.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 21. decembra (SITA)

Súvisiace články
Presun údržby ciest na cudziu firmu Murgaš obhajuje
Poslanci BBSK majú podozrenie z tunelovania župnej firmy
Murgaš mimoriadnu schôdzu nezvolal, podozrenia trvajú
So založením Regionálnych ciest nesúhlasia ani odborári
Pre podozrivé založenie firmy aj trestné oznámenie


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross