No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: V regióne bolo takmer štyridsať hradov, viac sa o nich dozviete na výstave

perex-hradyVedeli ste, že v okolí Gemer-Malohontu je podľa archeologických nálezov evidovaných takmer štyridsať hradov a hrádkov, ktoré boli sídlami feudálov a šľachty vtedajšej župy? Ak nie nemala by Vám ujsť v poradí už deviata výstava Gemersko-malohontského múzea v tomto roku. Ako ďalej Rimava.sk informoval archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš výstava, ktorú otvoria v utorok, 13. októbra o 15.00 hod. má oboznámiť laickú i odbornú verejnosť s opevnenými sídlami historickej župy Gemer-Malohont. Výstava potrvá do 31. januára 2016.

„Archeologické výskumy boli v minulosti na hradoch v regióne len ojedinelými a preto časť výstavy bude prezentovaná vo forme dvojrozmerných posterov, ktoré budú zamerané na históriu, pôdorys, hradné areály, historické fotografie a pohľadnice, ale aj na súčasný stav hradov,“ priblížil Botoš a dodal, že výstava sumarizuje doterajšie výsledky archeologického a historického bádania o hradoch v okolí, predstavuje pôdorys hradov s predpokladaným rozsahom hradného areálu, oboznamuje návštevníka s eventuálnymi historickými fotografiami a pohľadnicami, ale aj so súčasným stavom hradu.

Ako poznamenal na výstave sú prezentované archeologické nálezy z týchto hradov: Hodejov – Várhegy, Hajnáčka, Gemer – komitátny hrad, Jelšava – Hradovisko, Jestice – Várhegy, Muráň, Nižný Skálnik – Maginhrad, Rimavská Seč, Rimavská Sobota – Turecký hrad, Širkovce – Kapla, Veľký Blh a Tornaľa – Csonkavár.

Podľa jeho slov sú Gemersko–Malohontské hrady pomerne málo známe. „V mnohých prípadoch, kvôli absencii pamiatkových výskumov nie je známy druh, rozsah a dispozícia opevnenia,“ dodal archeológ, podľa ktorého sú všetky Gemersko-Malohontské hrady, okrem hradu Krásna Hôrka, zachované v ruinoznom stave.

Nezriedka po hrade nie sú podľa Botoša zachované žiadne nadzemné konštrukcie ako sú múry, len rôzne „prepadliny“ či terénne vlny, ktoré dávajú tušiť kde sa hradný areál rozprestieral, napríklad Širkovce – Kapla, Gemer – Várhegy. „V niektorých prípadoch nie je celkom známe ani presné miesto lokalizácie hradu ako napríklad v prípade hradu Rimavská Seč,“ uviedol.

„Hrady a hradné ruiny dodnes priťahujú pozornosť širokej verejnosti. Hradné zrúcaniny sú neodolateľným lákadlom, cibriacim predstavivosť a obrazotvornosť, jednak o výzore samotného hradu, ako aj o spôsobe života na stredovekom hrade,“ spomenul na záver Botoš.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
VIDEO: Oficiálne otvorenie má rozhľadňa Maginhrad za sebou, nechýbal pri tom ani vrtuľník
ŠIRKOVCE: Na hradnom kopci objavili základy obrannej veže aj strieborné mince
ŠIRKOVCE: Archeológovia skúmajú zaniknutý hrad zo stredoveku, našli jeho základy
Oživenie hradu na Sobôtke bolo ocenené ako projekt roka 2010

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross