No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na rokovanie poslancov prišiel predseda BBSK, vysvetlil zlúčenie stredných škôl

Vysvetliť dôvody zlúčenia dvoch stredných škôl v Rimavskej Sobote bolo hlavným cieľom návštevy predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva. V takmer hodinovej diskusii so županom odzneli aj otázky riešenia nezamestnanosti v regióne a zámery s budovou bývalého internátu na Školskej ulici.

„Racionalizácia školstva sa dotkla aj mesta Rimavská Sobota, kde spájame dve školy, na Školskej a na Okružnej ulici, s tým, že keby sme to neurobili, v blízkych rokoch by sa mohlo stať, že by školstvo v Rimavskej Sobote skončilo, lebo sa to nedá financovať takýmto spôsobom,“ povedal pre Rimava.sk Maňka. Podľa jeho slov v prospech budovy na Okružnej ulici rozhodla najmä plánovaná rekonštrukcia, na ktorú škola získala financie z eurofondov.

Ako Maňka uviedol, zastupiteľstvo pred časom vyjadrilo obavy zo zlučovania škôl, preto chcel pred poslancov predstúpiť osobne. „Zdalo sa mi férové, že nebudem písať listy, ale že sem prídem pred nich a že im to vysvetlím, že sa spolu porozprávame, k čomu aj došlo a musím oceniť korektnosť prístupu poslancov zastupiteľstva,“ povedal predseda kraja. Podľa jeho slov pri zlučovaní škôl v kraji nedošlo k žiadnym výnimkám. Na základe osobných rokovaní v školách ale v niektorých prípadoch, napríklad v Detve či v Revúcej, prehodnotili význam spájania škôl. „Spravilo sa to tam, kde to má zmysel, v Rimavskej Sobote sa ušetrí viac ako 80 tisíc euro iba na prevádzke ročne,“ vysvetlil predseda BBSK.

Zároveň naznačil, že kraj mestu poskytne budovu bývalého internátu na Školskej ulici, zámenou za pozemky pod cestou II. triedy prechádzajúcou cez mesto. „Budova má oveľa vyššiu hodnotu, aspoň formálne si vysporiadame veci, dáme Rimavskej Sobote to, čo potrebuje,“ uviedol Maňka. Ako sa vyjadril primátor Jozef Šimko, v budove plánuje mesto zriadiť domov dôchodcov, keďže od roku 2013 táto úloha prejde práve na samosprávy.

Z radov poslancov zazneli aj otázky súvisiace s riešením vysokej nezamestnanosti v meste a regióne. „My máme menšie možnosti ako má štát, chceme ale spoločne bojovať o to, aby prišli investori,“ vyjadril sa Maňka, podľa ktorého by veľmi pomohlo hlavne vybudovanie rýchlostnej komunikácie. „Vyzvali sme vládu, aby sa vrátila k pôvodným termínom pokračovania rýchlostnej komunikácie zo Zvolena do Lučenca a Rimavskej Soboty a potom ďalej do Košíc,“ povedal predseda kraja. Ďalšiu možnosť pomoci regiónu vidí v práci miestnych akčných skupín.

Maňka zároveň spomenul zámer posilniť cestovný ruch v regióne vybudovaním cyklotrasy Rimavská Sobota – Poltár, ktorá by viedla po bývalej železničnej trati. „Čakajú nás diskusie so Železnicami SR, písal som list ministrovi dopravy, ktorý odpísal, že v týchto veciach nie je proti, aby sme rokovali ďalej,“ povedal Maňka, podľa ktorého chce kraj trasu od Železníc za jedno euro. „Ak nám to prevedú, dokážeme bez veľkých finančných nákladov urobiť trasu z Poltára do Rimavskej Soboty, ktorá by určite pomohla nielen miestnym obyvateľom ale aj turistom,“  uviedol predseda kraja, ktorý verí, že cyklotrasa bude zrealizovaná v priebehu budúceho roka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross