No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nadživotná socha Mateja Hrebendu spolu s ďalšími cennými pamiatkami si už našla svoj nový domov

Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote zriadila vo svojich priestoroch pamätnú izbu šíriteľa knižnej kultúry, ktorého meno má vo svojom názve. Priestor zdobí mohutná socha Mateja Hrebendu, rodáka z Rimavskej Píly.

Meria cez dva metre

Dominantou pamätnej izby je drevená socha Mateja Hrebendu, ktorú vyrezal Ľuboš Majan. „Samotná socha je vysoká 205 centimetrov a je vyrezaná z približne 70 ročného topoľa, ktorý zlomila búrka. Predlohou mi bola fotografia z konca 19. storočia – jediná dochovaná s jeho autentickou podobou,“ povedal pre Rimava.sk umelecký rezbár Ľuboš Majan.

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej dodal, sochu vyrezal pomocou dlát jeho kamaráta a umeleckého rezbára. „Mal som tú česť zdediť dláta po nebohom veľkom majstrovi rezbárovi z Vrboviec Dušanovi Šarkanovi, ktorý okrem toho, že bol skvelým priateľom, mi bol jeho tvorbou aj veľkou inšpiráciou,“ prezradil Majan. Na počesť nebohého Dušana Šarkana minulý rok odhalili aj pamätnú tabuľu na jeho rodnom dome vo Vrbovciach. „Vyrezal som dvojicu sôch, ktoré sú umiestnené pred jeho domom. Oplatilo by sa tam zájsť a pripomenúť si jeho pamiatku, bol to srdcom veľký človek a umelec,“ uzavrel rezbár Majan.

Pamätná izba mapuje jeho trasy

Okrem sochy sú v pamätnej izbe umiestnené aj iné predmety, ktoré ju spájajú s Matejom Hrebendom. Návštevníci v nej nájdu napríklad zarámovanú známku s jeho podobizňou. „Daroval nám ju pán Pliešovský, je už zarámovaná. Majú ju len v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a má ju pán Ján Cíger z Mädokýša, ktorý je taký novodobý Matej Hrebenda,“ povedala ešte v októbri pri zariaďovaní pamätnej izby riaditeľka knižnice Rita Herczegová. V pamätnej izbe nechýba ani mapa s vyznačenými trasami, po ktorých Hrebenda putoval. Sklenenú vitríny zas zaplnili rôzne dokumenty o Matejovi Hrebendovi, ktoré knižnica dostala od Jána Cígera.

Bude žiť literatúrou

„Nebude fungovať ako múzeum. Bude to jedna komunitná miestnosť, priestor vytvorený na literárne čítačky a kapacitne pre jednotriedové podujatia,“ informovala ďalej Herczegová s tým, že priestor bude otvorený, no nebude slúžiť len ako študovňa.

„Pamätná izba bude slúžiť ako čitáreň, priestor pre literárne hodiny, komunitné aktivity a študijné účely, zároveň aj ako oddychová zóna na oddelení krásnej literatúry pre dospelých. Banskobystrický samosprávny kraj vyčlenil vo svojom rozpočte na tento účel 10-tisíc eur,“ doplnila Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom knižnice.

Zdroj: Rimava.sk, foto: Knižnica Mateja Hrebendu v Rim. Sobote, FB Ľuboš Majan


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross