No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najbližší víkend bude kratší, na svedomí to bude mať zmena času. Vedeli ste, že...?

perex-hodinyNajbližší víkend bude takpovediac o hodinu kratší. Postará sa o to zmena času, kedy zimný čas vystrieda ten letný. Hodiny si tak posunieme v noci zo soboty na nedeľu, a to dopredu z 02:00 na 03:00 hod. Myšlienka zmeny času siaha až do 18. storočia k známemu americkému spisovateľovi, štátnikovi, vynálezcovi či fyzikovi Benjaminovi Franklinovi, ktorý ju spomínal v jednom zo svojich článkov z roku 1784.

O približne jeden a pol storočia neskôr začala byť zmena zimného času na letný väčšou témou. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času padol v roku 1907 od londýnskeho staviteľa Williama Willeta v jeho eseji The Waste of Daylight (Mrhanie denným svetlom). Slovenska sa však táto zmena po prvýkrát týkala v rokoch 1915 a 1916 a potom v rokoch 1940 až 1949. Túto zmenu zažívame na Slovensku každoročne až od roku 1979. Vtedy Československo zasiahla silná vlna mrazov, tie spôsobili značné výkyvy v dodávkach elektrickej energie, a to viedlo k jej večernému niekoľko hodinovému vypínaniu. Predpokladalo sa, že posun o hodinu dopredu výrazne zníži spotrebu elektrickej energie vo večerných hodinách. Bol to tiež jeden z hlavných argumentov, aby sa posun času zaviedol opäť, ale natrvalo. Argumentom pre jeho zavedenie bolo, podľa názoru predsedníctva ÚV KSČ, tiež zvýšenie pracovnej produktivity odpoludňajších pracovných zmien. Ako ďalší argument bol uvádzaný väčší komfort pri voľnočasových aktivitách a pri dovolenkách, čo je jeden z najviac využívaných argumentov pre zachovanie letného času aj v súčasnosti.

Problémová zmena času

Na Slovensku trval kedysi letný čas šesť mesiacov. Bolo to však iba v roku 1995. O rok neskôr sa dĺžka letného času na Slovensku zosúladila so smernicami Európskej únie a tak si viac svetla môžeme užiť sedem mesiacov, teda do októbra, kedy letný čas vystrieda opäť ten bežný, zimný. V súčasnosti sa vedú rôzne diskusie o zrušení zmeny času. Podľa niektorých posúvanie času spôsobuje u ľudí zdravotné problémy spájané s nespavosťou, zlou náladou či stratou sústredenia. So zmenou sa spájajú aj ekonomické náklady. Kvôli zmene času hodinu stoja vlaky (alebo naopak, majú hodinu meškanie), počítače a prepojené informačné systémy zložito koordinujú globálne posúvanie času.

Na hranici zdravotných a ekonomických dôvodov stojí aj trápenie domácich a hospodárskych zvierat - tie totiž nutne žijú podľa rytmov človeka a polročná hodinová zmena je pre nich nečakaným šokom. Mnohý hospodár tak radšej svoje hodinky ani neprereguluje, pretože vie, že jeho zvieratá by to niesli horšie, než on sám.

Zdroj: Rimava.sk, foronlyonetime.eu FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross