No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Neprejazdná cesta medzi Muráňom a Prednou Horou komplikuje obyvateľom život, BBSK potrebuje na opravu 19 miliónov

Prívalové dažde ešte koncom júna strhli dve cesty v okrese Revúca. O financiách na rekonštrukciu cesty majú krajskí poslanci rozhodovať v auguste.

Ľudia majú problém s dochádzaním do práce

Lejak po sebe zanechal cestu III/2845 do obce Muránska Zdychava prejazdnú len v jednom pruhu. Úplne neprejazdná ostala cesta II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou. Cesta je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku. Jednu polovicu aj so zvodidlami strhla prívalová voda. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná.

Ako pre Rimava.sk povedal starosta obce Muráň Roman Goldschmidt, situácia obyvateľom komplikuje život. Obchádzka vedie popod Muránsky hrad, premávka je riadená semaformi. „Je to veľmi nebezpečné najmä v zime, keď napadne sneh. Bude sa tam šmýkať,“ ozrejmil starosta s tým, že je to lesná cesta. Župa by podľa neho chcela spojazdniť aspoň jeden jazdný pruh zničenej cesty, Goldschmidt túto možnosť víta.

Článok pokračuje pod reklamou„Komplikuje to život najmä ľuďom z Muránskej Huty, ktorí pracujú v liečebnom ústave. Je tam zamestnaných cez 100 ľudí a gro dochádza z našej doliny,“ vysvetlil starosta problém s dopravou na Prednú Horu.

Kraj žiada peniaze od štátu

Oprava zničenej cesty by mala byť financovaná z časti schváleného 30-miliónového úveru. „Refundáciu nákladov spojených s mimoriadnou udalosťou žiada kraj od štátu, pre urýchlenie prác však hľadá aj ďalšie finančné krytie,“ povedala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková.

Cieľom župy je zrekonštruovať cestu čo najskôr, práce by mali začať v septembri. „S ohľadom na to, že v zime nie je možné využívať obchádzkovú trasu, rekonštrukčné práce budú nastavené tak, aby počas zimy bola cesta sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu. Po zime ju však bude potrebné opätovne uzavrieť s využitím obchádzkovej trasy, aby mohla rekonštrukcia pokračovať,“ povedal vicežupan Ondrej Lunter.

Župa sa so žiadosťou o pomoc obrátila aj na Ministerstvo vnútra SR, to však škody spôsobené mimoriadnymi udalosťami neprepláca. Taktiež oslovili Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Odpoveď ich nepotešila, rezort neposkytuje kompenzácie po živelných pohromách. Rokovania pokračujú na Ministerstve financií SR.

Situáciu chce kraj riešiť aj na výjazdovom rokovaní v Muráni 5. augusta. Pozvaní sú starostovia obcí z okresov Revúca, Brezno a Rimavská Sobota, ktorých sa uzávera cesty dotkla, a tiež verejnosť.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: BBSK, HaZZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross