No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Opäť nás čaká zmena času, pospíme si o hodinu dlhšie

Nedeľa, 28. októbra, sa nám postará o cestovanie v čase. Po siedmich mesiacoch letného času si hodinky prestavíme na ten bežný, zimný. Pospíme si tak o hodinu viac, čas sa posúva z 3:00 hod. na 2:00 hod. ráno.Zmena letného času na zimný sa v našich zemepisných šírkach objavila pred viac ako sto rokmi. Bolo to v roku 1916, kedy Slovensko bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska. Vtedy sa letný a zimný čas striedal do roku 1918. Neskôr sa so zmenou času začalo počas druhej svetovej vojny, a to v roku 1940, až do roku 1949. Každoročne sa prechod letného na zimný čas deje od roku 1979 až dodnes.

Striedanie času má však aj svojich odporcov. Odvolávajú sa väčšinou na narušený ľudský biorytmus. Podľa odborníkov sú najčastejšie ovplyvnení deti a seniori, pričom sa môže dostaviť strata sústredenosti, nespavosť či zlá nálada. Druhou najčastejšie spomínanou nevýhodou sú problémy s cestovaním a komunikáciou s ostatnými krajinami, kde sa táto zmena nedeje. Na strane druhej, podľa zástancov, ide o lepšie využitie denného svetla, ekonomické úspory či o zníženie dopravných nehôd.

Časom sa zaoberala aj Európska únia, ktorá koniec letného času naplánovala do roku 2011. Toto rozhodnutie napokon predĺžila na ďalších päť rokov. V niektorých krajinách však letný čas nepoužívali vôbec, najmä v oblasti rovníka. Iné túto zmenu času zrušili. Takou krajinou je aj Rusko, kde sa naposledy menil čas v roku 2011. Európska komisia sa napokon rozhodla nechať konečný verdikt na každej členskej krajine.

Táto téma tak v posledných dňoch rezonuje aj na Slovensku. Na októbrovom rokovaní Vlády SR rezort práce predložil návrh, aby Slovensko trvale používalo stredoeurópsky, teda zimný čas. S ustálením času na ten zimný súhlasí aj ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého sa tento čas v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území. To, dokedy pri striedaní času ostaneme alebo nie ukáže budúcnosť. Zatiaľ si v nedeľu, 28. októbra, nezabudnite posunúť čas o hodinu dozadu, z tretej na druhú hodinu rannú.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross