No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po synagóge majú v Lučenci druhú pýchu, obnovili historickú radnicu

22. októbra 2016 |  | | |

otvorenie Radnice v LučenciMedzi skvosty Lučenca patrí aj radnica, ktorú postavili v roku 1894. Prešla mnohými premenami a v posledných rokoch chátrala a vôbec sa nepoužívala. Radnicu slávnostne otvorili v piatok, 21. októbra, a nie náhodou, pretože presne v ten istý deň ju pred 122 rokmi prvýkrát otvorili po postavení pre verejnosť a verejnosť mala okrem hostí voľný vstup do radnice aj v piatok na slávnostnom znovu otvorení. Celkové náklady na rekonštrukciu historickej radnice dosiahli takmer 2,4 milióna eur, pričom mestu bol na jej realizáciu poskytnutý nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ vo výške viac ako 2,2 milióna eur. Bude slúžiť na reprezentatívne účely, ale aj pre zasadnutia mestského parlamentu, pre prijímanie vzácnych návštev i pre výstavné a muzeálne účely.

„Otvárame aj nové expozície späté s históriou Lučenca. Budova sa zrekonštruovala aj za výraznej finančnej pomoci štrukturálnych fondov, štátneho rozpočtu a rozpočtu mesta. Dátum otvorenia je symbolický, lebo v ten istý deň bola v roku 1894 slávnostne otvorená v Lučenci novovybudovaná budova radnice, ktorá bola zakomponovaná do radovej zástavby námestia. Na budove projektanti uplatnili vtedy módne neorenesančné a neobarokové prvky, ktoré sme rekonštrukciou znovu obnovili a zrekonštruovali, takže budova je v takom stave ako nám ju zanechali vtedajší projektanti,“ povedala na slávnostnom otvorení primátorka Lučenca Alexandra Pivková.
„Budova radnice vždy zastávala v histórii Lučenca významné postavenie. Je to náš druhý šperk mesta po obnovenej synagóge a chceme ju nielen zachovať budúcim generáciám, ale ju aj zveľaďovať. Po tejto rekonštrukcii bude radnica slúžiť na múzejné, výstavné i reprezentatívne účely. Aj na parlamentné rokovania mestského zastupiteľstva,“ doplnila primátorka.
Aj verejnosť bola v piatok uchvátená z toho ako budova dnes vyzerá, lebo trinásť rokov chátrala a nebola využívaná. O radnicu sa bude starať rozpočtová organizácia a bude radnicu dávať do podoby aj pre jej obsah a bude to nový kus novej histórie mesta Lučenec.
Na slávnostnom otvorení nechýbal ani džezový koncert v koncertnej sále.

Súvisiace články
LUČENEC: Radnica je mesiac pred dokončením, v projekte nepočítali s nečakanými prácami
Steny vynovenej radnice z eurofondov vyzdobili zlatom


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross