No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podľa primátora stretnutie ĽSNS nebolo nikdy plánované. Poslanec NR SR hovorí o klamstve

perex-primatorPlánuje alebo sa neplánuje v Rimavskej Sobote stretnutie Ľudovej strany Naše Slovensko? Odpoveď na túto otázku mala prísť na dnešnej tlačovej porade, ktorú zvolal primátor mesta Jozef Šimko. Jeho odpoveď však na túto tému vrhla iné svetlo. Podľa neho ide o veľmi dobre pripravenú politicko-spravodajskú hru, ktorou chcel poukázať na celkovú situáciu v rámci Slovenska. Poslanec NR SR Zsolt Simon však primátorovi neverí.

„Mediálna bublina praskla,“ povedal Šimko na úvod tlačovky a zopakoval, že návšteva Kotlebovcov v Rimavskej Sobote nebola vôbec plánovaná. „Bola to istá politicko-spravodajská hra, taká istá hra akú produkuje premiér Róbert Fico s občanmi žijúcimi na území Slovenskej republiky,“ avizoval primátor a priblížil, že táto hra sa týka rôznych káuz v rámci Slovenska, ako vysoké faktúry za elektrickú energiu, kauzy – Bašternák, teta Anka či masér Kostka. Podľa jeho slov rovnakou „hrou“ sa on - bez funkcionárov mesta – s ďalšími údajne vysokopostavenými ľuďmi (mená nekonkretizoval, pozn. red.) rozhodli poukázať na stav nielen v okrese Rimavská Sobota, ale i v rámci celého Slovenska, ako aj na to, ako sa strana Róbeta Fica zahráva s myslením občanov. Ako ďalej uviedol, je veľmi rád, že sa na túto hru nechali zlákať niektoré organizácie štátnej správy, ako aj štátny tajomník Ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák či poslanec NR SR Zsolt Simon, ktorý dal na mesto žiadosť na zorganizovanie protestnej akcie proti stretnutiu ĽSNS. „To znamená, že tá naša akcia bola pripravená perfektne,“ povedal Šimko, ktorý necíti potrebu ospravedlňovať sa niekomu za tento vzniknutý rozruch.

Primátor sa vyjadril aj k údajnej žiadosti na prenájom priestorov v Mestskom kultúrnom stredisku. Ako podotkol, táto akcia v Rimavskej Sobote nikdy nemala byť. Hoci ako povedal, sála bola rezervovaná nielen na 14-teho, ale aj na 13. a 14. marca, pričom na žiadosti figuroval podľa primátora podpis zamestnankyne BBSK Alžbety Dovcovej (jej meno figurovalo aj na kandidátke ĽSNS do parlamentných volieb, nakoniec sa dostala i do parlamentu, pozn. red.). „Žiadna zmluva neexistuje,“ uzavrel Šimko s tým, že o celej hre podľa neho predseda strany ĽSNS a predseda BBSK Marian Kotleba nevedel. Prvé vyjadrenie vedenia strany ĽSNS pre Rimava.sk plánovanú akciu nevyvrátilo. Ako uviedol podpredseda strany Milan Uhrík, k téme sa zatiaľ nebudú vyjadrovať. „Keďže všetko je len v štádiu úvah, plánovania a príprav a akékoľvek tvrdenie by bolo jednoducho predčasné,“ priblížil vtedy Uhrík.

Na tlačovej konferencii sa primátor vyjadril aj k žiadosti na zorganizovanie protestu, ktorý podal Zsolt Simon. „Ja som mu dal na to odpoveď, že 14. marca mu samozrejme dám súhlas, že môže toto robiť na námestí v Padarovciach,“ povedal. V závere však vystúpil v tejto veci prednosta Mestského úradu Štefan Szántó, ktorý podľa jeho slov osobne odpísal Simonovi s tým, že vedenie mesta mu povoľuje zorganizovať protestnú akciu na Námestí Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote.

K problematike sa vyjadril aj prítomný Zsolt Simon. „Na samom začiatku tejto schôdze primátor povedal, že mám si robiť protest v Padarovciach v rodnej dedine a na záver už povedal, že dal súhlas na protestnú akciu na území mesta. Mne je z toho na zvracanie, lebo neviem kedy primátor hovorí pravdu a kedy klame. On za posledné dni bol niekoľkokrát prichytený pri tom, že klamal. A to je smutné, pretože ako mu potom majú občania dôverovať ako primátorovi,“ uviedol Simon pre Rimava.sk, ktorý o tom či bude protestná akcia odkomunikuje aj s ostatnými kolegami či zástupcami mimovládnych organizácií a občianskych združení v meste. Podľa jeho slov všetky otázky, ktoré primátor otvoril na tlačovke, ako otázky tvorby cien alebo zaostávania tohto regiónu a postoj Róberta Fica k tomuto regiónu sú naozaj vážne a je potrebné o nich diskutovať. „Ale miešať fašizmus, popierať holokaust a podporovanie takejto politickej strany s týmito témami je nemiestne. Aj Hitler bol legitímne zvolený a všetci vieme koľko zverstva napáchal,“ avizuje Simon.

Podľa mestského poslanca Viliama Vaša, prítomného i na dnešnej tlačovke, by mal primátor mesta, ktorý takýto rozruch robí, odstúpiť. Ako Vaš ozrejmil, ide tak proti európskym civilizačným hodnotám. „Cítim hanbu nielen ako občan mesta, ale aj ako zástupca občanov a myslím, že nám primátor dlží ešte nejaké vysvetlenie. Nestačí len počuť od neho, že išlo o politicko-spravodajskú hru, ale chceme počuť aké sú za tým hodnoty a čo tým celým vlastne sledoval, lebo je evidentné, že rastie extrém tam, kde je chudoba a zlá situácia,“ dodal na záver.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Doplnené: Plánovaná marcová akcia Kotlebovej strany v R. Sobote vzbudzuje rozruch. Cirkev zrušila omšu
Doplnené: Stretnutie Kotlebovcov má dohru, poslanci žiadajú mimoriadne zastupiteľstvo. Primátor prehlásil, že akcia nebude


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross