No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hromadné bitky majú svoj následok: podnikom skrátili otváracie hodiny, obmedzili aj čas, kedy môžu zákazníkom nalievať alkohol

4. mája 2022 | |  | 
Zdroj: Mesto Fiľakovo

FIĽAKOVO – Mestskí poslanci na svojom uplynulom zasadnutí prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým skrátili podnikom otváracie hodiny a vymedzili čas, do kedy môžu zákazníkom podávať alkohol.

Toto rozhodnutie prišlo ako následok hromadných bitiek, ktoré vo Fiľakove narúšali nočný kľud najmä počas víkendov. Mesto chcelo tieto problémy vyriešiť nariadením o skrátení otváracích hodín, podnikatelia ale tento postup začali napádať. Prijaté VZN bude platiť od 1. júna 2022.


Prečítajte si tiež: Vo Fiľakove sa po lockdowne objavil neželaný fenomén – hromadné bitky a výtržnosti na verejnosti

Prečítajte si tiež: Ako si mesto poradilo s hromadnými bitkami? Pomohol aj lockdown


Článok pokračuje pod reklamou


Zo zverejneného VZN vyplýva, že prevádzky s pohostinskou činnosťou (ako napr. pohostinstvá, pivárne, reštaurácie, bistrá, bufety, snack bary, kaviarne, vinárne a pod.) a všetky zariadenia, kde sa podávajú alkoholické nápoje, môžu byť z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu otvorené najneskôr do 24.00 hod., v ostatné dni najneskôr do 23.00 hod. Z toho vyplýva, že tento čas skrátili počas víkendov o dve hodiny, počas týždňa o jednu hodinu.

Prevádzkový čas v herniach stanovili od 10.00 hod do 03.00 hod. – doposiaľ mohli byť otvorené 23 hodín denne. Podávať alkoholické nápoje v herniach v piatok a v sobotu môžu najneskôr do 24.00 hod., v ostatné dni najneskôr do 23.00 hod.

Všeobecný prevádzkový čas a čas predaja v prevádzkach obchodu a služieb, okrem prevádzkarní, kde sa podávajú alkoholické nápoje, určili v dňoch pondelok až nedeľa v rozpätí od 06.00 hod. do 22.00 hod.

„Prevádzkovatelia prevádzok otvorených po 22.00 hod. sú povinní zabezpečiť také opatrenia, aby nedochádzalo k obťažovaniu vlastníkov a užívateľov susedných nehnuteľností hlukom, rušením nočného kľudu, rušením verejného poriadku, poškodzovaním životného prostredia, poškodzovaním majetku a podobne,“ uvádza sa ďalej vo VZN.

Sezónne alebo príležitostné terasy môže podnikateľ prevádzkovať po 22.00 hod. iba na základe predchádzajúceho povolenia mestského zastupiteľstva, vydaného na základe kladného stanoviska minimálne jednej z komisií, ktoré budú žiadosti posudzovať.

„Je to prísne, je to byrokratické – ja uznávam. Ale nič lepšie sa nám nepodarilo vymyslieť,“ povedal primátor Fiľakova Attila Agócs s tým, že cieľom je predísť hromadným bitkám.

Celé VZN si môžete pozrieť na tomto odkaze.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross