No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vôňou proti bolesti: V Lekárni Západ a Lekárni na námestí stavili aj na aromaterapiu, šikovná farmaceutka mieša esenciálne oleje na rôzne zdravotné problémy

RIMAVSKÁ SOBOTA - Terapia pomocou rozmanitých vôní éterických olejov pochádzajúcich z intenzívnej sily rastlín dokáže navodiť pocit pohody a môže mať pozitívny vplyv na naše telo aj psychiku. Tak prečo ju nevyskúšať?

Aromaterapia - sila esenciálnych olejov

V Lekárni Západ a Lekárni na námestí stavili aj na silu aromaterapie, ktorá využíva esenciálne oleje. Ide o prírodné extrakty, ktoré sa v rastlinách vyskytujú v podobe zmesi mnohých chemických zložiek, ktoré sa súhrnne označujú ako silice. Oleje sa môžu inhalovať z vody či špeciálneho difuzéra, opatrne aplikovať na kožu alebo využiť pri kúpeli a masáži.

Jednotlivé oleje majú rôzne účinky na myseľ a telo. Keď cítite ich vôňu alebo ich necháte prestupovať pokožkou, môžu mať množstvo prospešných účinkov. Najčastejšie sa uvádza zmiernenie nervozity a stresu, zlepšenie spánku, zmiernenie bolestí hlavy a antibakteriálne či hojivé účinky na pokožke.


Môže vás zaujať: Upratovanie: Ide to aj bez škodlivej chémie, vyskúšajte nový rozmer prírodného čistenia


Lekáreň Západ a Lekáreň na námestí sa spojili so značkou IneVita, ktorá esenciálne oleje týmto lekárňam dodáva. Za projektom stojí Soboťan Peter Sedlák, esenciálne oleje dováža z Indie. „Náš príbeh začal pri návšteve najväčšieho mesta Indie – Dillí. Všadeprítomná ajurvéda nás inšpirovala natoľko, že sme sa rozhodli zamerať na esenciálne oleje, ktoré je tam cítiť na každom kroku. Samozrejme, kvalita olejov v Indii je rôzna. 95 percent predávajúcich sú len sprostredkovatelia bez vlastnej výroby a cena nie vždy kopíruje kvalitu,“ hovorí Peter Sedlák. Napokon sa im podarilo nájsť výrobcu, ktorý spĺňa všetky medzinárodné štandardy a po vzájomnej dohode rozbehli prípravy na spustenie predaja na Slovensku a v zahraničí pod značkou Inevita.

Pacientovi môžem vyrobiť prípravok na mieru, hovorí farmaceutka Ivka

Esenciálne oleje, ktoré nájdete v Lekárni Západ a v Lekárni na námestí, však ešte prechádzajú rukami šikovnej farmaceutky Ivety Sághiovej. Mieša ich tak, aby zintenzívnila ich účinok. Nájdete ich pod značkou Levito. „Aromaterapia ma oslovila tým, že je to doplnková metóda terapie, ktorá využíva esenciálne oleje, s pozitívnym účinkom na náladu, stav mysle a taktiež aj na niektoré fyzické ťažkosti. Ak sa používajú kvalitné esenciálne oleje, tak je to metóda úplne a absolútne prírodná. Jedna kvapka je tou najkoncentrovanejšou formou prírody, extrahovanou priamo z kvetov, listov, stonky, kôry a živice,“ vysvetlila.

„Vône v nás vyvolávajú spomienky a aktivujú rôzne pocity. Navyše vnímanie vône nevyžaduje sústredenie ani námahu, pomáha nám redukovať stres, vnútorné vypätie alebo úzkosť, zlepšovať kvalitu spánku alebo naopak podporuje sústredenie a dodáva energiu," porozprávala ďalej farmaceutka Ivka.

Benefity aromaterapie vidí v tom, že pôsobí na telo aj dušu. Esenciálne oleje si každý môže nakombinovať podľa nálady alebo problému, ktorý potrebuje riešiť. A navyše niektoré esenciálne oleje pomáhajú čistiť vzduch, zbavujú ho baktérií, plesní a rôznych choroboplodných zárodkov. A ako bonus prevoňajú náš domov.

Prečítajte si tiež:

CHIR-MED: Ošetrenie rázovou vlnou vás zbaví niekoľkých typov bolesti, ale aj celulitídy. Nepodceňte ani kontrolu znamienok, môže vám zachrániť život, hovorí lekárka z Rim. Soboty

„Miešanie esenciálnych olejov ma oslovilo hlavne z toho dôvodu, že môžem danému pacientovi vyrobiť prípravok na mieru. Stáva sa nám, že príde pacient, ktorý už vyskúšal takmer všetko, ale svojho problému sa nezbavil. Tak vtedy si poviem OK, skúsme prírodnú alternatívu. Na miešaní esenciálnych olejov je fascinujúce to, že keď nám účinkuje jeden esenciálny olej samostatne, môžeme k nemu pridať druhý, ktorý bude mať nové účinky a zároveň posilní účinky toho prvého, a keď sa taká zmes vydarí, tak aj nádherne vonia,“ prezradila ďalej šikovná farmaceutka.

Prečítajte si tiež:

Antibiotiká či vitamíny? CRP vyšetrenie vám dá odpoveď

Rakovina hrubého čreva patrí k častým ochoreniam, viete ju ale včas odhaliť

„Už na vysokej škole sme absolvovali program farmakognózia, kde sme sa učili štruktúru, zloženie a terapeutické účinky jednotlivých rastlín. Takže moje nové poznatky o esenciálnych olejoch a ich účinku mám na čom stavať,“ dodala.

A na aké problémy by aromaterapiu odporučila a pre koho je vhodná? „Aromaterapia je vhodná pre každého, pokiaľ je používaná so správnymi bezpečnostnými zásadami. Výnimkou nie sú ani novorodenci a bábätká a tehotné ženy, aj keď je nutné viac prihliadať na metódu aromaterapie a správnosť výberu esenciálneho oleja. U detičiek najčastejšie riešime nadmerné zahlienenie, čiže soplík a kašlík, upchatý noštek, prerezávanie zúbkov, koliky,“ vymenovala farmaceutka.

U dospelých zas odporúča aromaterapiu použiť na bolesti hlavy, migrenózne bolesti, bolesti zubov, menštruačné bolesti, podpora imunity a uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche a prechladnutí, tráviace ťažkosti, problémy s nespavosťou a mnoho ďalších.

Ivka svoju vášeň, vedomosti a chuť pomáhať iným primiešala aj do zmies esenciálnych olejov, ktoré v Lekárni Západ a Lekárni na námestí nájdete pod značkou Levito. „Máme ich ako roll on, ktorý môžete použiť kedykoľvek počas dňa tak, že si ho nanesiete na pokožku. Zmestí sa do kabelky i do vrecka,“ odkazujú farmaceutky z lekární.

NEVYNECHAJTE: Do Lekárne na námestí a Lekárne Západ si môžete prísť po zdravie, aj keď nie ste chorí. Ich BIO zóny sú plné zdravých variant obľúbených maškŕt

V ponuke majú zmesi esenciálnych olejov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nasledovných problémov:

HMYZOPLACH – odpudzuje hmyz, ktorý nám vie poriadne znepríjemniť pobyt v prírode, pri vode, aj po ňom. Nebude sa páčiť komárom, ani kliešťom a hmyzu, ktorý vás počas vašich výletoch stretne. Hmyzoplach majú ako roll on a aj sprej, ktorý jednoducho nastriekate na oblečenie, ruksak, stan, topánky a pod.

ZDRAVÁ POKOŽKA - olej vhodný pri chronických ochoreniam pokožky, ako napríklad ekzém, psoriáza, akné a začervenanie. Jednoduchá a rýchla pomoc, ktorá vás zbaví nepríjemných príznakov ochorení.

POKOJ OD BOLESTI - každý si ho želá. Pomoc pri neuropatickej bolesti, pri poškodení nervov, tŕpnutí, pálení, brnení.

ŽIVOT V ROVNOVÁHE - návrat k hormonálnej rovnováhe s pomocou tých správnych olejov. Možné použiť pri bolestivej a nepravidelnej menštruácii, PMS, hormonálnej NErovnováhe.

ENERGIA V PRECHODE - zmiernite príznaky klimaktéria, použite olej roll on na pulzujúce miesta a s ľahkosťou zvládnite návaly tepla, potenie, zmenu nálad a prežite toto obdobie v psychickej pohode.

OLEJ PROTI CELULITÍDE - celulitída trápi až 80 percent žien bez ohľadu na vek či konfekčnú veľkosť. Spoznáte ju podľa nevzhľadných hrbolčekov, jamiek a nerovností na koži. Najčastejšou príčinou je nedostatočnosť funkcie krvného a lymfatického systému, určitú úlohu zohrávajú hormonálne problémy, ale aj stravovacie a pohybové návyky. Liečba celulitídy spočíva najmä v úprave životného štýlu a mala by byť trvalá a prakticky celoživotná. Ako sa zbaviť celulitídy: masáž, odborná lymfodrenáž, pohyb, vyvážená strava, pitný režim, vhodné kozmetické prípravky. Levito olej znižuje tvorbu tuku a tukového tkaniva, podporuje detoxikáciu a zabraňuje zadržiavaniu vody v tele.

GÉL NA ŠTÍPANCE - nepríjemnosť z uštipnutia číha na horských túrach, pri prechádzke v lese, pri kúpaní v bazéne či mori, ale aj pri relaxovaní na terase. Preto si zo sebou vždy zoberte Levito gél po bodnutí hmyzom, nezaberie veľa miesta a až ho budete potrebovať, budete radi , že ste ho nezabudli na hotelovej
izbe. Gél je chladivý, tlmí bolesť, má protizápalové a upokojujúce účinky a znižuje pocity svrbenia.

Lekáreň Západ nájdete na adrese Ul. Dr. V. Clementisa 4754 v R. Sobote, otvorená je počas pracovných dní od 7:30 do 17:00 hod. Lekáreň Západ môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0905 230 048.
Lekáreň na námestí nájdete na adrese Hlavné námestie 24/4 a je otvorená počas pracovných dní od 8:00 do 16:00 hod. Lekáreň na námestí môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0911 222 396.

Lekáreň na námestí a Lekáreň Západ môžete sledovať aj na ich spoločnom profile na sociálnej sieti Facebook, kde vám prinášajú novinky z dostupnej ponuky alebo rôzne tipy pre zdravší život. Lekáreň Západ a aj Lekáreň na námestí nájdete aj na Instagrame.

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross