No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na ÚPSVaR pripravujú preplácanie časti mzdy zamestnancom. Kto bude mať nárok?

Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote pripravujú spustenie dotačného programu, pri ktorom bude zamestnávateľom a SZČO preplácaná časť mzdy kvôli problémom s koronavírusom a jeho dôsledkami. Ako pre Rimava.sk uviedla riaditeľka ÚSPVaR Rimavská Sobota Lívia Koóšová, ak zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi mzdu alebo náhradu mzdy a tieto výdavky spĺňajú podmienky oprávnenosti výdavkov, sú súčasťou celkovej ceny práce, úrad práce ich za podmienok stanovených v uzatvorených dohodách uhradí.

Článok pokračuje pod reklamou"V prípade, ak zamestnanec čerpá neplatené voľno, náklady zamestnávateľovi nevznikajú a úrad práce príspevok preto neuhrádza," podotkla riaditeľka s tým, že v priebehu najbližšieho týždňa budú informovať zamestnávateľov o týchto opatreniach aj prostredníctvom médií, ako aj na stránke úradu práce. Dôležité podľa jej slov bude, aby zamestnávatelia vedeli, kde si budú môcť žiadosti stiahnuť a kto im pritom poradí, ÚPSVaR to bude administrovať a vyplácať.

Od 1. apríla sú na ÚPSVaR zmenené úradné hodiny. V stredu majú otvorené od 13:00 do 16:00 hod.
Štát chce týmto krokom pokryť zamestnávateľom až 80 percent priemernej mzdy zamestnancov a aj pokles tržieb. Prispievať bude zamestnávateľom na mzdy zamestnancov, ktorí museli pre povinné zatvorenie prevádzok zostať doma. Pomoc pôjde aj firmám a živnostníkom, ktorým poklesli tržby, vypadli dodávatelia, alebo zatvorili prevádzky či obmedzili činnosť, aby chránili svojich zamestnancov.

Podľa dôvodu vzniku a trvania prekážky v práci a následnej neprítomnosti zamestnanca v práci zamestnancovi môže vzniknúť: 

  • nárok na náhradu mzdy pri neprítomnosti v práci z dôvodov uvedených v § 138 až § 143 ZP, ale iba v ustanovenom rozsahu a limite, 
  • nárok na dávku nemocenského poistenia, napríklad na nemocenské, ošetrovné, materské, 
  • nárok na štátnu dávku – na rodičovský príspevok. 

Kompletný oznam ÚPSVaR prikladáme k správe tu.

Zdroj: Rimava.sk, ÚPSVaR Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross