No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Nezamestnanosť prekročila dvadsať percent. Chystajú podporné projekty v poľnohospodárstve

V okrese Rimavská Sobota je bez práce už viac ako 4 500 ľudí. Nezamestnanosť medzimesačne vzrástla o takmer 500 ľudí, čo predstavuje nárast viac ako dve percentá. Celkovo tak prekročila hranicu 20 percent, v máji dosiahla 20,66 percenta. Rimavskosobotský okres má najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku. Informuje o tom ústredie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako pre Rimava.sk uviedla riaditeľka tunajšieho ÚPSVaR Lívia Koóšová, ľudia sa vrátili nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska, kde pracovali v iných mestách. Ide o práce v automobilovom priemysle či opatrovateľky. Nárast podľa jej slov súvisí aj so službami, ako následok obmedzujúcich opatrení v rámci bezpečnosti a ochrany pred šírením koronavírusu.

Článok pokračuje pod reklamou"Ide tu o mesiac máj, kde sa pomaly uvoľňovali opatrenia a nie je isté, že to, čo bolo zatvorené, sa aj otvorí a ľudia sa vrátia," podotkla riaditeľka s tým, že aktívne opatrenia trhu práce, ktoré nezamestnanosť v uplynulých mesiacoch pred koronavírusom znižovali, tak zatiaľ stále chýbajú. "Keď sa vzdelávalo, boli aktivačné a dobrovoľnícke práce, tak to znižovalo nezamestnanosť," vysvetlila Koóšová. Ako však zdôraznila, pomaly sa rozbieha vzdelávanie, projekty ale zatiaľ nie.

Zmierniť nárast nezamestnanosti by mali sezónne práce, ako aj pripravovaný národný projekt, ktorý je zameraný pre odvetvie poľnohospodárstva, pestovanie trvácnych či netrvácnych plodín, ako aj zber úrody. "Spúšťať ho budú možno budúci mesiac," poznamenala Kóšová a dodala, že výška finančného príspevku sa má pohybovať na jedného zamestnanca maximálne vo výške 530 eur na mesiac. Zamestnávateľovi sa príspevok poskytuje najviac počas 6 mesiacov. Bližšie informácie prinesieme neskôr.

V nelichotivej výške štatistiky je na treťom mieste okres Revúca, ktorý má 17,37-percentnú mieru nezamestnanosti v mesiaci máj. Počas tohto mesiaca pribudlo do evidencie okolo 180 ľudí. Bez práce je tam vyše 3 800 ľudí. Druhé miesto patrí okresu Kežmarok. Poltár je na hranici 13,64 percenta a na siedmom mieste. Okres Lučenec s 11,24-percentnou nezamestnanosťou je na 15. priečke.

Zdroj: Rimava.sk

Na zvýšenú nezamestnanosť reaguje kraj, zisťuje dopady koronakrízy u zamestnávateľov v regióne

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross