No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na zvýšenú nezamestnanosť reaguje kraj, zisťuje dopady koronakrízy u zamestnávateľov v regióne

Dopady koronakrízy spôsobili zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku. V okrese Rimavská Sobota došlo medzimesačne k jednému z najvyšších nárastov. Bez práce v priebehu mesiaca apríl ostalo takmer 500 ľudí, ktorí sa prišli zaevidovať na miestny Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Nezamestnanosť stúpla v okrese Rimavská Sobota o približne 2,5 percenta. Ako ďalej Rimava.sk informovala riaditeľka ÚPSVaR Lívia Koóšová, celková miera evidovanej nezamestnanosti predstavuje za mesiac apríl viac ako 18,6 percenta. Ide pritom za uplynulé mesiace o najvyšší nárast. Pred príchodom koronavírusu v marci predstavovala len necelých 15 percent.

Riaditeľka úradu práce očakáva nárast nezamestnanosti aj v najbližších mesiacoch. Jej výšku pritom ovplyvňujú aj aktívne opatrenia trhu práce, projekty či vzdelávacie aktivity, ktoré boli prerušené. „Vzhľadom na núdzový stav sa stopli všetky opatrenia úradu práce, projekty na ktoré by mohli byť zamestnaní a mohli žiadať príspevky," podotkla.

Článok pokračuje pod reklamou



Plánované stretnutie v Yure preložili

Dopady koronakrízy v týchto dňoch aj preto zisťujú zástupcovia Banskobystrického kraja. Počas dnešnej návštevy Rimavskej Soboty mali navštíviť najväčšieho zamestnávateľa Yura, ktorý má prevádzku v R. Sobote aj v Hnúšti. Kvôli neplánovaným okolnostiam ich návšteva tohto zamestnávateľa bude preložená.

„Na poslednú chvíľu nás požiadalo vedenie spoločnosti, aby sme preložili návštevu," povedal pre Rimava.sk zástupca predsedu BBSK Ondrej Lunter, ktorý tak zavítal do menších gastroprevádzok či do spoločnosti RISO-R na Košickej ceste. Podľa jeho slov je ekonomika aj tohto mesta založená práve aj na takýchto menších a miestnych zamestnávateľoch, ktorí čo tu zarobia, aj späť investujú do spoločnosti.

RISO-R počas koronakrízy neprepúšťalo

„Vďaka ďalším aktivitám na zahraničných trhoch dokázali udržať zamestnanosť a nemuseli nikoho prepúšťať, v momente pokiaľ sa podarí naštartovať ekonomiku, budú ďalej schopní sa rozvíjať a zamestnávať ďalších ľudí," povedal Lunter na adresu rodinnej spoločnosti RISO-R z R. Soboty, ktorú podobne ako gastrosegment či hotely zasiahla kríza. „Hospodárili zodpovedne a investovali do nových zariadení," podotkol.

Ako Lunter priblížil, bol by rád, ak by školy v ich zriaďovateľskej pôsobnosti boli nápomocné takýmto spoločnostiam duálnym vzdelávaním a na mieru by vedeli produkovať absolventov. „Stále sú tu profesie a pozície, ktoré nedokážu obsadiť, pretože v potravinárstve nemajú kvalifikovaných ľudí a tam sme na rade my a naše školy," podotkol vicežupan.

Ako kraj by mali byť nápomocní aj v prípade zohľadnenia dopravy, podpory podnikania či pri výbere povolania u rodičov, ktorí ho vyberajú svojim deťom. „Zakladáme kariérne centrá, jedno bude od septembra založené vo Zvolene a druhé má byť založené v regióne Novohradu a na Gemeri," podotkol s tým, že človek u nich zamestnaný bude spolupracovať s firmami a žiakmi ešte na ZŠ, robiť im exkurzie, aby videli, v akých podmienkach je daná práca.

Na Salaši Zbojská si s koronakrízou poradili po svojom

„Dnes, keď sa ekonomika uvoľňuje, tak ich opäť môže prijímať do zamestnania," dodal Lunter.
Lunter považuje za najviac dotknutý segment práve prevádzkovateľov reštaurácií, alebo dodávateľov pre gastrobiznis. Nedávno navštívili aj salaš Zbojská, ktorý sa podľa Luntera o seba dokázal tiež postarať, aj keď na čas znížil počet zamestnancov a využil pomoc štátu prostredníctvom úradu práce. „Dnes, keď sa ekonomika uvoľňuje, tak ich opäť môže prijímať do zamestnania," dodal.

Vo firme v R Sobote zamestnávajú približne 30 ľudí a k prepúšťaniu podľa ich zástupcu Michala Demetera nemuseli pristúpiť aj kvôli tomu, že koncom minulého roka našli dosť nových zákazok a narástli im objednávky. „No v tomto roku sa zastavil gastrosegment, reštaurácie, školy a všetko, čo bolo zatvorené, výrobky stoja na sklade," dodáva obchodný riaditeľ s tým, že očakávali nárast tržieb, ako aj potrebu nových zamestnancov. Špecializované profesie sú podľa Demetera v týchto regiónoch problém, lebo mladí a šikovní ľudia z tohto regiónu odchádzajú do zahraničia alebo väčších miest.

Duálne vzdelávanie by mohlo pomôcť

„Keby sme dokázali človeka už v spolupráci so školou vychovať priamo cez duálne vzdelávanie a počas školy by získal prax a vedomosti a po škole by nastúpil k nám, tak je to cesta, ako tento problém vyriešiť," podotkol Demeter, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva. Ako Demeter podotkol, je rád takejto návšteve a záujmu zo strany kraja. Podľa jeho slov najmä po tom, ako sa tunajší primátor mesta nedávno dosť dehonestujúco vyjadroval na rokovaní mestského zastupiteľstva na adresu ich firmy (týkali sa toho, že firma má voziť z Nemecka lekvár v sudoch, a tak údajne vyrába lekvár, pozn, red). „Takéto reči ani nepomôžu, ale skôr ublížia," tvrdí Demeter, ktorý odmieta takéto tvrdenia s tým, že sú tradičnou firmou na území mesta Rimavská Sobota, ktorá zamestnáva občanov mesta a platí dane. „Je zarážajúce, ak hlavný predstaviteľ mesta klamlivými tvrdeniami takto dehonestuje prácu všetkých zamestnancov lokálnej firmy," zdôraznil.

Cieľom vedenia BBSK je zmapovať, ako sa koronakríza dotkla zamestnávateľov. „Ako funguje pomoc, aké budú dopady na ekonomiku kraja, kde sa dajú hľadať dobré inšpirácie a prípadne, ako môže župa byť nápomocná. Uvidíme, čo ukážu stretnutia, ako sa kríza podpísala na situácii jednotlivých skupín podnikateľov aj zamestnancov, a podľa toho povedieme prípadné ďalšie rokovania,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter, ktorý dnes navštívil PPS Group Detva. Stretnutia sú naplánované postupne v priebehu najbližších približne dvoch týždňov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross