No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci majú za sebou ďalší rokovací maratón, na stole mali opravy štadiónov či priemyselný park

5. júna 2019 | |  | 

Poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote po prerušenom rokovaní pokračovali ďalšími bodmi. Na stole ich čakalo približne šesť bodov, ktoré miestami aj s ostrejšími diskusiami prerokovali za šesť hodín.

V rámci rokovania sa poslanci zaoberali ponukou modernizácie futbalového štadióna v Rimavskej Sobote. O tejto ponuke Slovenského futbalového zväzu (SFZ) informoval prítomných prednosta Mestského úradu Štefan Szántó. Podľa jeho SFZ ponúka 750 tis. eur. Ako Szántó ďalej priblížil, v zmysle projektu je mesto povinné spolufinancovať modernizáciu vo výške 40 percent, ale najmenej 500 tis. eur, pričom po rekonštrukcii zostáva štadión v majetku mesta. „Konkrétne by šlo o prestavbu obidvoch tribún, modernizáciu šatní, miestnosť pre rozhodcov, úpravu/výmenu trávnatej plochy, parkovacích miest a sektoru pre hostí. Štadión musí zároveň po prestavbe vyhovovať požiadavkám aspoň druhej ligy a medzištátnym mládežníckym zápasom,“ ozrejmil prednosta.

„Každá investícia do majetku mesta, ktorá ho zhodnotí, je dobrá,“ povedal poslanec Roman Vaľo. Avšak podľa neho je okolo projektu veľa nejasností a mohlo by dôjsť k navýšeniu investičných nákladov. Zo skúseností vieme, že v minulosti boli investičné náklady vyššie, ako bolo pôvodne deklarované. Ja túto investíciu neodmietam, ale chcem vedieť, aký dopad bude mať na rozpočet mesta,“ avizoval Vaľo a navrhol úpravu uznesenia s tým, že by mestský úrad najprv vypracoval architektonickú štúdiu a spracoval aj predbežné náklady investičného nákladu na rekonštrukciu. Podľa poslanca bude tak zrejmý rozsah rekonštrukčných rác ako aj predpokladaná finančná investícia.

Do diskusie sa zapojil aj primátor Jozef Šimko. Ten poslancovi oponoval s tým, že mestské zastupiteľstvo by malo vyčleniť financie na projektovú dokumentáciu projektu. Podľa neho by nemali strácať čas štúdiou, pretože SFZ môže svoju ponuku stiahnuť alebo posunúť inému mestu. Zároveň žiadal Vaľa, aby urobil architektonickú štúdiu pre mesto sponzorsky.

Nakoniec, po krátkej prestávke, poslanci schválili ponuku SFZ. Prijali však aj, na návrh Vaľa, uznesenie, ktorým poslanci poverili MsÚ vypracovaním architektonickej štúdie a spracovaním predbežného investičného nákladu rekonštrukcie futbalového štadióna, z ktorej bude zrejmý rozsah rekonštrukčných prác a predpokladaný maximálny investičný náklad realizácie diela. Na základe toho MsZ rozhodne o rozsahu investície a rekonštrukcie futbalového štadióna na ďalšom zasadnutí.

Rokovalo sa aj o druhom, zimnom, štadióne a jeho rekonštrukcii. V dlhej a miestami búrlivej diskusii odzneli už známe informácie, týkajúce sa výstavby dvoch tribún s kapacitou približne 2200 divákov, spomenula sa aj výmena osvetlenia, ktorá nezodpovedá požiadavkám SZĽH. Podľa poslanca Ivana Hazuchu by sa do budúcna mohlo počítať aj s výstavbou tzv. sky boxov na Zimnom štadióne. Hala by sa však mohla podľa jeho slov využívať aj na iné podujatia v rámci mesta. V rámci diskusia však od poslancov padla aj otázka sedačiek na „Zimáku. „Už v minulosti sa hovorilo o sedačkách. Čo je s nimi, kde sú. A kde je aj iný materiál,“ pýtal sa poslanec Roman Slanina. Podľa Šimka je to otázka ešte na bývalé vedenie mesta. Zástupcovia občanov sa však pýtali, či v tejto veci súčasné vedenie mesta, na čele ktorého je od roku 2010 Jozef Šimko podniklo nejaké právne kroky.

Záver tohto bodu, kde sa okrem zimného štadióna rozoberalo i Námestie pred poštou, nakoniec patril prijatiu uznesenia, ktorým zastupiteľstvo poverilo MsÚ vypracovaním podmienok verejného obstarávania na rekonštrukciu zimného štadióna v hodnote podľa schváleného rozpočtu v maximálnej sume 320 tis. eur.

Na stole poslancov čakali aj tri návrhy koncepcií. Tá prvá sa týkala rozvoja podnikania v meste i podpory nových aj existujúcich podnikateľov. Ako odznelo na rokovaní, najväčší problém, ktorý trápi obyvateľov mesta je vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy. „Preto bude pre nás prioritou v najbližšom období riešiť túto situáciu a začíname týmto opatrením,“ uviedol predkladateľ návrhu poslanec Michal Demeter. Ako ďale ozrejmil Vaľo, nastaví sa určitá forma progresívnych nájmov. „Mladý začínajúci podnikateľ, ktorý si prenajme priestory v mestských budovách, bude mať podporu v tom, že na začiatku bude mať radikálne znížený nájom. Je to niečo nové pre naše mesto, ale verím, že toto je je tá správna cesta, ako môžeme náš podnikateľský mikrotrh naštartovať,“ dodal poslanec Vaľo. Primátor proti tomuto návrhu nebol. Upozornil však, že zníženie nájmov pocíti hlavne mestská kasa. Návrh poslanci odsúhlasili a zároveň poverili MsÚ spracovaním koncepcie rozvoja podnikania v meste.

Druhá koncepcia sa zaoberala športom. Ako avizoval poslanec a predseda Komisie športu a mládeže cieľom bolo vytvoriť transparentný systém prideľovania dotácií pre športové kluby na základe stanovených pravidiel. Podľa poslanca tento systém zohľadňuje rôzne faktory (na ktoré sa viažu ešte určité indikátory), ako to, či ide o individuálny alebo kolektívny šport, olympijský/neolympijský šport, či ide o športy, ktoré majú/nemajú súťažné disciplíny,“ uvádza sa v dôvodovej správe návrhu. „Taktiež zohľadňuje medzi inými aj počet členov klubu (s licenciou a aj bez licencie), dosiahnuté výsledky, činnosť klubu, či organizované športové podujatia a rozpočet klubu,“ priblížil s tým, že systém bude predložený a prepracovaný na základe požiadaviek športových klubov a následne v septembri 2019 predložený poslancom na schválenie.

Treťou koncepciou, ktorou sa na uplynulom pokračujúcom zastupiteľstve poslanci zaoberali, bola o priemyselnom parku Sever. Mesto ho pôvodne plánovalo neďaleko areálu ZŤS. Poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť navrhujú inú lokalitu, a to miesto tesne pri ceste I/72 do Hnúšte, čo je neďaleko od pôvodnej lokality. Výhodou tejto novej lokalite podľa poslancov to, že leží priamo pri hlavnej ceste a prípadní investori by tak nemuseli využívať prístupovú cestu do ZŤS, ktorá nepatrí mestu. Ako povedal Vaľo, pre všetkých poslancov i vedenie mesta je zamestnanosť v regióne tým najväčším problémom. „Preto ako mesto musíme byť aktívnejší a vyvíjať pozitívne aktivity, aj keď možno navonok malé. Ale také, ktoré budú pozitívne vnímané vládnymi inštitúciami i na SARIO,“ uviedol. S novou lokalitou priemyselného parku primátor nie je stotožnený. Podľa jeho slov v prípade priemyselného parku na novom mieste, tak bude pôvodná projektová dokumentácia na nič. Šimko okrem toho upozornil na fakt, že časť novej lokality je v ochrannom pásme pripravovanej cesty R2, a to v úseku Ožďany – Zacharovce. V tomto mu Vaľo oponoval, podľa ktorého sa v prípade intravilánu ochranné pásmo nezriaďuje. Výsledkom rokovania k tomuto bodu bolo schválenie návrhu s novou lokalitou, pri hlavnej ceste smerom na Hnúšťu.

Druhá polovica mestského zastupiteľstva patrila interpeláciám i všeobecnej rozprave. V rámci nej prišlo aj na dopravné ihrisko na Družstevnej ulici. Niektorí poslanci sa pozastavovali nad narastajúcou plánovanou sumou ihriska, ktorá sa vyšplhala na približne 680 tis. eur (okrem samotných ciest a semafórov sa počíta aj s novou budovou na vzdelávanie, ale aj s bežeckou dráhou s gumoasfaltom). Poslanec Hazucha sa pýtal na výstavbu novej budovy i s učebňami, keď v meste je viacero nevyužitých. Iní sa pýtali na výstavbu bežeckej dráhy, ktorá nie je potrebná na dopravné ihrisko. Podľa Šimka však pôjde o výnimočné dopravné ihrisko v rámci Slovenska. V závere rokovania sa diskutovalo aj o mužskom futbale a jeho zapísaní do tretej ligy, na ktoré ostáva čas už len do polovice júna. Ako povedal Miroslav Bitala, konateľ MŠK Rimavská Sobota, klub na to v súčasnosti nemá dostatok financií. „Mesto má byť tá organizácia, ktorá prispieva na chod, nie ho udržiava,“ avizoval Vaľo s tým, že túto vec by nemali riešiť v bode Rôzne, kde nemôžu prijať uznesenie s negatívnym dopadom na rozpočet mesta. Ako doplnil, poslanci majú záujem aby futbal s viac ako 100-ročnou históriou v Rimavskej Sobote fungoval. „Ale musí to byť udržateľné,“ podotkol a zároveň vyzval Bitalu, aby do budúceho rokovania vypracoval koncepciu reorganizácie MŠK, z ktorej bude zrejmé výšky príjmov a nákladov na fungovanie. V závere prejednávanej veci primátor rozhodol zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo. To by malo byť medzi 15. a 20. júnom, teda ešte pred uplynutím termínu na zapísanie mužstva do tretej ligy.

Úplný záver rokovania patril financovaniu TSM ako aj otázke „čo s vláčikom“. Ten by samospráva chcela dať do prevádzky v rámci letnej turistickej sezóny od 15. júna, kedy otvárajú aj sezónu na Kurinci. Ako avizoval riaditeľ TSM Tibor Barto, v súčasnosti na jeho prevádzku nemajú financie. Riaditeľa doplnil primátor, ktorý vyzval poslancov, aby vyčlenili financie pre TSM. „Alebo ten vláčik nepôjde,“ povedal. Viacerí poslanci však opäť avizovali, že dofinancovanie technických služieb mesta je na programe pri ďalšej zmene rozpočtu v júni. V prípade osudu vláčika mal posledné slovo primátor. „Mám od vás neoficiálny prísľub, páni poslanci. 15. júna vláčik štartuje, nech ho čert berie,“ uzavrel Šimko.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross