No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pozor na búrky s krúpami, meteorológovia vydali výstrahu

Záver pracovného týždňa bude možno poznačený búrkami s krúpami. Pred týmto prírodným javom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa aj pre celý región Gemer-Malohont. Výstraha trvá od dnes, 8. júna od 11:00 do 20:00 hod.

„Ojedinele sa očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ informuje SHMÚ. Ako ďalej uvádza, s búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h).

Podľa meteorológov intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ avizujú odborníci z SHMÚ.

To, že búrky s krúpami vedia narobiť veľké starosti sa pred rokom presvedčili aj obyvatelia na severe Gemer-Malohontu. Na sklonku mája 2017 sa cez Kokavu nad Rimavicou, Šoltýsku a ďalšie obce prehnal ľadovec, ktorý miestami na ceste vytvoril niekoľko centimetrov súvislú vrstvu snehu a ľadu, a teplota vzduchu klesla v priebehu dňa aj o 20 stupňov Celzia. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedol starosta obce Šoltýska Marian Habovčík, podľa niektorých osemdesiatnikov takéto niečo v živote ešte nevideli. Intenzívna búrka - supercela, ktorá sa prehnala severom regiónu vtedy zničila obyvateľom úrodu. Tento pomerne vzácny, ale nie neobvyklý prírodný jav, našťastie nepoškodil domy ani strechy, za to však ľudia mali zaplavené pivnice či obývačky.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross