No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Právna subjektivita kultúrneho strediska ostáva zachovaná, poslanci podržali aj riaditeľa

Návrh primátora mesta Jozefa Šimka na zrušenie právnej subjektivity rimavskosobotského Mestského kultúrneho strediska (MsKS), odvolanie riaditeľa Ľubomíra Šárika, zníženie počtu zamestnancov a zníženie príspevku na prevádzku Domu kultúry bol prvým bodom dnešného rokovania poslancov mestského zastupiteľstva. O zrušení právnej subjektivity napokon poslanci nerozhodovali, v tajnom hlasovaní s prevahou 11 hlasov podržali Šárika v kresle riaditeľa MsKS. Dom kultúry však do konca mája dostane o 20 percent menší príspevok na prevádzkové náklady ako žiadal vlani. Riaditeľ MsKS bude musieť poslancom predkladať pravidelné správy o úsporných opatreniach.

Rozhodovanie o osude kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote prilákalo do zasadacej miestnosti v budove obvodného úradu mnoho priaznivcov kultúry v meste či ľudí, ktorí sa na nej aktívne podieľajú. Aj preto bol tento bod, pôvodne zaradený ako ôsmy v poradí, prerokovávaný hneď na úvod zasadnutia zastupiteľstva.

Primátor Jozef Šimko svoj návrh odôvodnil kritickou ekonomickou situáciou v meste, 190 miliónovými dlhmi samosprávy a teda nevyhnutnosťou ráznych ekonomických a personálnych opatrení. "Nikto nemá záujem zrušiť kultúru, ručím za to, že bude aj naďalej prosperovať," prehlásil primátor, ktorý ďalej uviedol, že nevie, odkiaľ má zobrať peniaze na chod mesta a preto musí postupne riešiť aj personálne otázky v mestských organizáciách. „Odkiaľ mám zobrať peniaze? Mestská kasa je prázdna,“ povedal Šimko. Zároveň pred poslancami uviedol, že ak nepodporia jeho návrh, nebude prepúšťať ani na mestskom úrade.

V rozprave vystúpil okrem poslancov aj samotný riaditeľ Mestského kultúrneho strediska, ktorý poukázal na termíny podania žiadostí o granty. Tie môže žiadať Mestské kultúrne stredisko do konca mesiaca len ako právny subjekt. Podľa riaditeľa Základnej umeleckej školy Mariana Lacka je pod projektami práve podpis Šárika, ako veľmi uznávanej a rešpektovanej osoby v umeleckých kruhoch, zárukou poskytnutia príspevkov na kultúru pre Rimavskú Sobotu.

V tajnom hlasovaní, ktorého sa zúčastnili všetci poslanci 19-členného poslaneckého zboru, sa rozhodovalo o odvolaní riaditeľa z funkcie. Proti bolo 11 poslancov, za návrh hlasovali ôsmi,  Šárik tak naďalej ostáva na čele kultúrneho strediska. Návrh uznesenia o 30 percentnom znížení príspevku na chod Domu kultúry pozmenila poslankyňa Valušová na 20 percent, jej kolegovia z poslaneckých lavíc ho hlasovaním odsúhlasili. Zo sumy, ktorú Dom kultúry ako príspevková organizácia mesta žiadal od samosprávy v minulom roku, tak dostane len o 20 percent menej. V júni majú poslanci svoje rozhodnutie a fungovanie Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote opäť prehodnotiť.

Za zachovanie právnej subjektivity Domu kultúry a udržanie jeho doterajšieho fungovania sa v meste počas troch dní vyzbieralo viac ako 1 700 podpisov na petičné hárky. Výzvu primátorovi a poslancom adresovala aj občianska iniciatíva, predstavitelia cirkví a tretieho sektoru.

(Zdroj videa TV Markíza - Prvé televízne noviny 21.1.2010   
www.markiza.sk )

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross