No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Protipovodňové práce zamestnávajú v okrese viac ako tristo ľudí

16. novembra 2011 |  | 

V okrese Rimavská Sobota zamestnávajú protipovodňové práce viac ako tristo ľudí. Podľa informácií z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny najviac pracovných miest  podporených z takzvaného protipovodňového príspevku ( príspevok na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie) vytvorili  obce Chanava a Radnovce. V oboch obciach takto zamestnali 46 ľudí, 33 pracovných miest vzniklo v Rimavskej Seči. Okresné mesto Rimavská Sobota s využitím príspevku vytvorilo desať miest. V Rimavskosobotskom okrese celkový dohodnutý príspevok predstavuje takmer 1, 5 milióna eur.

„Za posledné roky išlo asi o najužitočnejší projekt cez úrad práce, bolo to naozaj efektívne, som veľmi spokojný,“ zhodnotil pre Rimava.sk starosta Chanavy Ludevít Czókoly. Podľa jeho slov pracovníci vyčistili viac ako deväť kilometrov potokov a odvodňovacích kanálov, starosta by chcel v prácach pokračovať opäť na jar. Využitie príspevku si pochvaľuje aj starosta Radnoviec Elemér Tóth. Ako uviedol, práce konzultoval s riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p., OZ Rim. Sobota, Správa povodia Slanej. "Spojil som sa s ním, aby nám povedal, ako máme postupovať. Spravili sme kus dobrej roboty," uviedol starosta.

Protipovodňový príspevok ako jedno z aktívnych opatrení na trhu práce je súčasťou zákona o službách zamestnanosti od septembra minulého roka.  S jeho využitím vzniklo za ten čas na Slovensku viac ako  10 tisíc pracovných miest. Príspevok využívajú predovšetkým obce, ale aj iné štátne subjekty, najmä Lesy SR, Hydromeliorácie, či Slovenský vodohospodársky podnik.

Celkový objem financií vyčlenených na protipovodňový príspevok do konca roka predstavuje sumu viac ako 42 miliónov eur.  Príspevok pokryje obciam, správcom vodných tokov alebo odvodňovacích systémov spolu 95 % celkovej ceny prác (najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej z dvojnásobku životného minima pre jednu dospelú osobu). Ak teda zarobí uchádzač o zamestnanie napríklad minimálnu mzdu 317,00 eur, tak suma, ktorú na pracovné miesto vynaloží obec je 21,43 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross