No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: Chátrajúcu budovu prenajmú, s ďalšou si v obci roky nevedia rady

23. januára 2014 |  | |

Byvaly dom sluzieb Rimavska SecChátrajúci bývalý dom služieb v centre Rimavskej Seči bude obec prenajímať. Záujemcovia sú dvaja. V obci nechcú, aby budova dopadla ako niekoľko rokov sa rozpadávajúca sýpka. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila starostka Márta Stubendek, podľa ktorej však ponuky na prenájom obecnej budovy zatiaľ nevyhodnotili, konečný verdikt tak má padnúť na obecnom zastupiteľstve vo februári. Zámer odsúhlasili poslanci ešte v minulom roku.
Ako starostka spomenula, budova bývalého domu služieb je vo veľmi kritickom stave a chátra. "Obec je povinná sa starať o svoj majetok. Nemôžme si dovoliť, aby sa nám taká veľká budova v centre obce rozpadala," povedala pre Rimava.sk Stubendek. Zároveň spomenula, že do budovy zateká a bolo tam aj veľa vlámačiek. "Nábytok nám odtiaľ postupne pokradli, treba to riešiť," priblížila.

Rimavska Sec byvala sypkaBudova pri kostole nie je jediným chátrajúcim objektom v centre. Na vjazde od Rimavskej Soboty sa po pravej strane cesty nachádza dominantná stavba, bývalá sýpka, ktorá má prepadnutú strechu. Na jej stav upozorňujú viacerí obyvatelia aj samotní poslanci. "Útočia na mňa poslanci, ale máme zviazané ruky," povedala starostka, podľa ktorej je budova v súkromnom vlastníctve a majiteľ v Nemecku nepreberá zásielky. "Chceme ho upozorniť, aby s tým niečo robil. Je to nebezpečné," tvrdí starostka Rimavskej Seči, ktorá sa rovnako obáva, aby nedošlo k nešťastiu. Približne 200 ročná baroková stavba (Futura) chátra od 90-tych rokov, dovtedy slúžila ako sklad osiva, bolo tam aj laboratórium či kancelárie. Najväčší problém podľa starostky je ten, že niekto v budove vypílil drevené nosné konštrukcie a objekt bol rozkradnutý. Ako Stubendek doplnila, momentálne už odtiať nie je čo ukradnúť. Podľa starostky bol aj záujemca o odkúpenie, majitelia však budovu predať nechceli. Podľa našich informácií starší obyvatelia obce tvrdia, že z objektu vedú tunely až ku kostolom.

Rozpadajúca sa bývalá sýpka v centre Rimavskej Seči v roku 2009

Rozpadajúca sa bývalá sýpka v centre Rimavskej Seči v roku 2009

Zdroj: Rimava.sk

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross