No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: Ústavný súd odmietol volebnú sťažnosť neúspešného kandidáta na starostu

rimavska-secÚstavný súd SR odmietol volebnú sťažnosť neúspešného kandidáta na starostu v doplňujúcich komunálnych voľbách z konca minulého roku. Ako vyplýva z tlačovej informácie Ústavného súdu, urobil tak na včerajšom neverejnom rokovaní pléna. Voľby napadol jeden z kandidátov na starostu Július Buša, ktorý získal iba o 11 hlasov menej ako víťazka volieb Márta Stubendek, niekoľkonásobná bývalá starostka obce. Buša v sťažnosti uvádzal, že voľby považuje za neplatné, pretože boli neústavné a nezákonné z viacerých dôvodov a žiadal aby boli vyhlásené za neplatné. Problémy sa podľa sťažovateľa mali týkať napríklad prenosnej volebnej schránky, do ktorej mal hlasovať člen okrskovej komisie a nebolo pritom umožnené voliť samotnému občanovi. Proti rozhodnutiu ÚS nie je možné podať odvolanie.

Novembrové voľby 2016 pritiahli k urnám takmer tisícku voličov. Najviac hlasov 347 získala Márta Stubendek, v poradí druhý skončil Július Buša s 336 hlasmi. Doterajšiu zástupkyňu starostu Beátu Gaiblovú podporilo 286 obyvateľov a Štefana Váradyho 14 občanov. V obci boli vyhlásené doplňujúce voľby po tom, ako sa Rómsky starosta obce Štefan Vavrek stal zástupcom splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza.

Doplňujúce voľby boli v R. Seči aj v roku 2008, keď komunálne voľby z roku 2006 boli vyhlásené za neplatné Ústavným súdom SR. Podozrenie z trestnej činnosti v súvislosti s volebnou korupciou preverovala NAKA v obci aj pred dvomi rokmi.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross