No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota bude dejiskom najstaršieho environmentálneho filmového festivalu na svete

perex-ekofestivalRimavská Sobota sa stala partnerom regionálnej tour Ekotopfilm - Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom. Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť návštevníci z blízka i ďaleka vidieť v stredu, 12. októbra, v kine Orbis. Vstup je zdarma.

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa konal jeho 43. ročník. Počas jedného týždňa priniesol viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 35 spíkrov a viac ako 17 000 návštevníkov.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Rimavská Sobota je v poradí ďalším mestom, kde štartujeme naše regionálne festivaly a v spolupráci s mestami a samosprávami celkovo plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Ako zároveň dodal, cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. „Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí z Rimavskej Soboty a okolia, charakteristického svojou krásnou prírodou bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody,“ avizoval generálny riaditeľ.

Ekotopfilm - Envirofilm sa uskutoční v kine Orbis v Rimavskej Sobote, a to v stredu, 12. októbra. Jeho program začína dopoludnia Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Popri premietaní piatich víťazných filmov je pripravená aj zaujímavá diskusia s názvom Všetko, čo ste chceli vedieť o odpadoch. „Filmový festival považujeme za najväčšie eko-podujatie svojho druhu v histórii Slovenska a veľmi nás teší, že sme už druhý rok jeho aktívnou súčasťou. Najmä v mestách, kde naša spoločnosť zabezpečuje triedený zber odpadu a stará sa o recykláciu, sme pripravili pre deti vlastný zážitkový program. Naši odborníci budú následne diskutovať aj s verejnosťou na podvečerných diskusiách k tematike odpadov,“ povedal hosť diskusie Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti Natur-pack.

Festival uvítal aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. „Festival dopĺňa aktivity mesta, ktorými zvyšujeme povedomia obyvateľov v oblasti životného prostredia. Svojim programom oslovuje vybranými témami premietaných filmov všetky vekové kategórie obyvateľstva, čím podporuje ich záujem o ekologickejšie správanie a preto organizátorom festivalu právom prináleží veľké poďakovanie,“ uviedol primátor. Mesto Rimavská Sobota nemalou mierou prispieva k ochrane životného prostredia na úseku nakladania s odpadmi najmä separovaným zberom odpadu, zberom biologicky rozložiteľných odpadov, mobilným zberom nebezpečných odpadov a poskytovaním služieb zberného dvora. Samospráva zároveň podporuje aj iniciatívy aktívnych občanov, ktorým záleží na ochrane životného prostredia a zapája sa do akcií Hodina zeme, Deň Zeme a ďalších environmentálnych podujatí, ktorých súčasťou sa stal aj festival Ekotopfilm – Envirofilm.

 

Vstup na festival je zadarmo. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk.

Zdroj: Rimava.sk, Ekotopfilm


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross