No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Colníci odhalili státisícový podvod s tabakom

perex-tabakBanskobystrickí colníci odhalili v Rimavskej Sobote podvod s tabakom. Škoda na spotrebnej dani sa vyšplhala na takmer 380 tisíc eur. Rimava.sk informovala hovorkyňa Colného úradu Banská Bystrica Katarína Podhorová, podľa ktorej v tejto veci nejde len o jeden ale o viac podnikateľských subjektov. „Teda nejde len o jednu prevádzku či jedného podnikateľa,“ doplnila.

Daňový dozor colníci vykonali začiatkom roka, počas ktorého zabezpečili viac ako päť ton tabakovej suroviny. „Na rozdiel od tabaku v rámci obchodovania tabaková surovina nepodlieha spotrebnej dani,“ priblížila Podhorová a dodala, že túto skutočnosť chcel subjekt využiť a tovar deklaroval ako tabakovú surovinu. Ako ďalej ozrejmila, nakoľko uskladnená tabaková surovina vykazovala všetky znaky tabakového výrobku - tabaku, colníci v rámci daňového dozoru a fyzickej kontroly nadobudli podozrenie, že sa jedná o tabak, a tak tovar zabezpečili a odobraté vzorky zaslali na expertízu.

Podľa Podhorovej výsledky expertízy potvrdili, že podnikateľ v skutočnosti obchodoval s tabakom, ktorý ale nebol na naše územie prepravený a ani označený kontrolnou známkou v súlade so zákonom. Ako ďalej poznamenala, Colný úrad Banská Bystrica rozhodol o prepadnutí zabezpečeného tovaru v prospech štátu a tabak v množstve takmer 5300 kilogramov bude colným úradom zlikvidovaný pod colným dohľadom. „V prípade, že by bol tento tabak uvedený v SR do obehu, vznikla by štátu škoda na spotrebnej dani vo výške viac ako 376 000 eur. Vzhľadom na množstvo tovaru a škodu, ktorá by vznikla, bola vec odstúpená Kriminálnemu úradu Finančnej správy, ktorý v konaní posúdi, či nedošlo aj k spáchaniu trestného činu,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Colný úrad Banská Bystrica


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross