No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Do nemocnice investovali státisíce, personálne sú ale stále poddimenzovaní

nemocnicaDo rimavskosobotskej nemocnice, ktorá je už viac ako rok súčasťou siete Svet zdravia, investovali doposiaľ viac ako 500 tis. eur, došlo k obnove technického vybavenia ako aj vynoveniu chirurgického pavilónu, oddelenia pre dlhodobo chorých či celkového zovňajšku nemocnice. Ako ďalej v rámci informovania poslancov mestského zastupiteľstva uviedol riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý, v súčasnej dobe má nemocnica 13 oddelení a v nemocnici pracovalo ku koncu augusta 589 zamestnancov. „Sme si vedomí, že sme i dôležitým zamestnávateľom v meste Rimavská Sobota a jej okolí,“ priblížil.

JUDr. Štefan Baláž

JUDr. Štefan Baláž

Jedným z autorov, ktorý inicioval predkladanie správy nemocnice pred poslancami bol Štefan Baláž. Dôvodom podľa jeho slov bolo, aby sa občania mesta a spádového regiónu dozvedeli bližšie o celkovej starostlivosti v nemocnici. Ako spomenul, v mene občanov sa chce poďakovať za skultúrnenie prostredia nemocnice. "Najmä nádvorie a niektoré oddelenia boli v katastrofálnom stave," zdôraznil. Zároveň však dodal, že má pochybnosti nad organizačnou štruktúrou spojenou so zrušením klinickej mikrobiológie ako aj prepustením viacerých zamestnancov. "Moja pochybnosť vychádza z toho, že dostupnosť a rýchlosť výsledkov, hlavne čo sa týka klinickej biochémie a oddelenia klinickej mikrobiológie je na dlhé lakte," povedal Baláž a dodal, že podľa informácií od pacientov sa na výsledky čaká aj týždeň. Podľa riaditeľa nemocnice laboratóriá prebrala od apríla spoločnosť Alpha Medical a management nemocnice to nevie ovplyvniť. "Poznám ľudí z laboratórií, bol som s nimi, ale je to jedna z mála daní, ktorú táto zmena prináša," povedal Mokrý a dodal, že spoločnosť Alpha Medical zrekonštruovala priestory bývalého Patologicko – anatomického oddelenia v areáli nemocnice a vybavila ich potrebným moderným prístrojovým vybavením.

Ing. Ivan Mokrý

Ing. Ivan Mokrý

O personálne zabezpečenie lekárov a sestier, ako aj čakacie doby v nemocnici sa zaujímal aj poslanec Tomáš Sliva. Riaditeľ nemocnice uznal, že nemajú dostatok personálu. Ako spomenul, nových lekárov potrebujú na chirurgiu, interné či röntgenistov, no nie sú. "Ak by ste vedeli, pomôžte v tomto smere," reagoval Mokrý, podľa ktorého je trh deformovaný a ľudia sú niekde inde, na tomto probléme však pracujú a oslovili aj svoju materskú spoločnosť. Riaditeľ nemocnice zároveň spomenul, že aj napriek výške nezamestnanosti v regióne majú problém získať obyčajných remeselníkov, murárov či maliarov. "Inzerujeme aj viacej pozícií už niekoľko mesiacov," podotkol riaditeľ a dodal, keby poslanci videli, aké životopisy im prichádzajú, tak by mali problém niekoho vybrať.

Poslanec Ivan Hazucha poukazoval na sťažnosti týkajúce sa stravovania v nemocnici, ktoré má od pacientov. Kvalita jedla sa už podľa riaditeľa ale zlepšila, došlo aj k personálnej výmene. „Keď mám čas, idem aj ja normálne na obed do jedálne. Vidím to optimisticky,“ povedal Mokrý. Na preplnené kontajnery, ktoré sú viditeľné zo Železničnej ulice poukázal poslanec Samuel Urban, podľa ktorého tam pobehuje aj mnoho hlodavcov. Riaditeľ Mokrý prisľúbil nápravu aj v tomto smere, ako spomenul, počas opráv vyvážajú množstvo odpadu. "To, čo bolo všetko po chodbách, suterénoch, sú to nepredstaviteľné množstvá," povedal a dodal, že zvýšia frekvenciu vývozu odpadu z nemocnice.

Riaditeľ nemocnice uistil aj poslanca Zoltána Bána, ktorý sa zaujímal, podobne ako aj iní poslanci o využitie nedostavaného B pavilónu novej nemocnice. "Berieme to úplne vážne," povedal Mokrý a dodal, že na eurofondy sa zrejme nemôžu tešiť a rekonštrukciu niekto zaplatiť musí, no sú však skupina, ktorá má finančnú silu a preto je aj v tomto smere optimista.

"Viem, že ani pre samosprávny kraj, ani pre predchádzajúcich prevádzkovateľov nebola priorita rimavskosobotská nemocnica,“ spomenul v diskusii poslanec Zoltán Bán, podľa ktorého však dostanú podporu od mesta ako aj civilných organizácií. Podporu nemocnici verejne prisľúbil aj primátor Jozef Šimko, ktorý ako tvrdí, je rád, že bola odovzdaná do siete Svet zdravia. Ako spomenul, vidí, že to ide k lepšiemu, budovy postupne rekonštruujú a v októbri začínajú aj asfaltovať.

Rimavskosobotská nemocnica sa zaradila do siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, a.s. od apríla 2014, spolu s nemocnicou v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. Spoločnosť Svet zdravia patrí do skupiny Penta Investments. Je prevádzkovateľom dvanástich nemocníc v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorých spádová oblasť predstavuje 780-tisíc obyvateľov, a pracuje v nich 4624 zamestnancov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: V nemocnici revitalizujú staré chirurgické oddelenie, dostavať chcú aj B-pavilón
R. SOBOTA: Definitívne! Nemocnica je vo Svete zdravia, má nového riaditeľa
R. SOBOTA: Na chirurgii operujú po novom a na novom. Metódu zaviedli prví na Slovensku
R. SOBOTA: V nemocnici predstavili nové investície. Osud B-pavilónu je zatiaľ nejasný
R. SOBOTA: Protimonopolný úrad schválil zaradenie nemocnice do siete Penty


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross