No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Najvytrvalejší cyklisti z regiónu sa opäť vydajú na východ Slovenska – Duklu

Najvytrvalejší cyklisti z regiónu Rimavskej Soboty a okolia sa vyberú na trojdňovú, viac ako 500 kilometrov dlhú trasu. Pre mnohých cyklistov je to dobrá previerka na vrchole leta, pre niekoho čerešnička na torte a pre iných však už len z diaľky sledovaný cieľ. Cyklomaraton 43. ročníka Poltár-Dukla-Poltár sa uskutoční v dňoch 2. až 4. augusta 2019. Po generačných výmenách, kedy sa organizátorskú štafetu museli chytiť mladší, nabral cyklomaratón Poltár – Dukla – Poltár druhý dych. Ako je na tom po troch rokoch od zmeny, akú trasu tentokrát zvolili, ktorý úsek dá cyklistom najviac zabrať a koľko z nich sa zatiaľ prihlásilo na túto výnimočnú akciu priblížil organizátor cyklojazdy Pavol Hedvigy. „Ide o najstaršie podujatie "Veľkej štvorky". Skôr ide o cykloturistickú jazdu z Poltára, od roku 2018 z Veľkých Teriakoviec, do Svidníka, na severovýchod a späť,“ priblížil Hedvigy pre Rimava.sk s tým, že do odjazdu zostáva už len pár dní, takže tréning a zbieranie kilometrov záujemcov je na mieste. „Určite sa zídu," doplnil.

Koľko cyklistov sa priemerne zvykne zúčastniť cyklomaratónu Poltár - Dukla - Poltár? A aké je zastúpenie z pohľadu veku a regiónov/krajín?

Počet účastníkov zatiaľ neobmedzujeme, ako to býva na veľkých maratónoch. Toto je akcia menšieho rangu. Ja som zažil, že nás bolo aj vyše 20, boli ročníky keď išli 10-12... tento rok mám prihlásených 20 cyklistov. Pravidelne chodia z Banskej Bystrice, Trenčína, Rimavskej Soboty. Ďalej sú nahlásení z Nitry, Lučenca, či dokonca z Bratislavy. Vlani sme mali cyklistov aj z Maďarska.

Z pohľadu veku je to rôznorodé, najstaršieho presne nepoviem, ale určíte to bolo cez 65 rokov. Najmladší, boli bratia Pavol a Juraj Gáborovci z Brezničky (mali 14 rokov keď išli na Duklu prvý krát). Spolu s otcom Jánom dosť často absolvovali toto podujatie. Aj tento rok sa zúčastnia dvaja menovaní. Mojím odhadom sa priemerný vek bude blížiť cca k číslu 40 r., Mladí ľudia o takéto záujem nemajú, ako všeobecne o šport..

https://www.facebook.com/918115324883804/videos/400054924179719/

Ide už o 43. ročník cyklojazdy. Ak sa nemýlim, ako organizátor v rámci neho pôsobíš iba niekoľko rokov. Aká je história maratónu? Koľkokrát si sa ho zúčastnili ako cyklista? A prečo si sa rozhodol prebrať organizačnú taktovku?

Áno toto už je 43. ročník a „môj“ organizačne tretí... Mal som niekoľko ročnú cyklo prestávku a v roku 2015 som opäť „nasadol“..

Ja osobne som sa P-D-P zúčastnil hádam 6-8x. Sú cyklisti, ktorí to absolvovali 10-15x a možno aj viac... Pred štyrmi rokmi som sa k Dukle opäť dostal,  myslím a hlavne verím, že v tejto tradícii budem pokračovať. Nakoľko som absolvoval len pár ročníkov, tak z histórie tohto podujatia neviem až tak veľa. Najväčšie stálice tejto cyklojazdy boli bratia Marcikovci, kde Milan Marcik viedol aj kroniku...

Prečo prebrať taktovku??

40. ročník bol pre nás o to smutnejší, že zakladateľ, dlhoročný organizátor po ťažkej chorobe zomrel. Toto bol jeho posledný ročník, ktorý naplánoval, 7.augusta 2016 sa zúčastnil nášho spoločného obeda a rozlúčil sa s vetou “pokračujte ďalej...“

Tú vetu som pochopil za tri týždne, keď sme sa 30.augusta 2016 v evanjelickom kostole v Rovňanoch rozlúčili s Milankom Marcikom, ktorý odišiel do cyklistického neba a už len odtiaľ dozerá, ako v tradícii pokračujeme ďalej... a toto je dôvod...

(chytil som sa toho aj kvôli tomu, že som cítil potrebu to kus oživiť, trochu zlepšiť podmienky.. doteraz sa prespávalo po telocvičniach, triedach a pod. Preto som sa rozhodol zabezpečiť ubytovanie v hotely a v campingu Goralský dvor, nakoľko po toľkých kilometroch je potrebná regenerácia..)

Ktorý úsek dá cyklistom najviac zabrať a prečo?

Niekto ma rád rovinu, niekto kopce. Je to individuálne. Tak ako kopec dôkáže vyčerpať, tak aj strašne dlhá rovinka je svojim spôsobom náročná. Myslím že prvý deň je náročný, nakoľko je aj taký rozbehový a najdlhší. Druhý deň je zvlnený a keďže sme už všetci rozbehnutí, tak ho zvládame. No a tretí deň je to už fakt o pevnej vôli. Tam sa proste ide ako sa hovorí, do kopca, z kopca... Vernár, Telgárt Predná Hora, Muráň, Tisovec..všade kopec..  Vyhodnotenie a slávnostný obed na salaši vo Veľkých Teriakovciach padne vhod.

https://www.facebook.com/918115324883804/videos/260231998254060/

Zvládnuť takú dlhú trasu v horúčavách nie je jednoduché. Stáva sa, že je potrebná aj pomoc záchranárov alebo sa maratónu zúčastňujú len skúsení cyklisti?

Počas cesty máme doprovodné auto. A v podstate áno, skúsení cyklisti. Na takéto niečo nemôže prísť cyklista, ktorý má najazdených len 1000 kilimetrov, nakoľko tu sa absolvuje za tri dni približne 550 km. Dvetisíc a viac je už na prípadný zamýšľaný štart v pohode.

Absolvuje maratón jedna veľká skupina cyklistov spoločne, alebo každý jazdí podľa svojich možností?

Maratón sa snažíme absolvovať spoločne, jazdou v skupinke, striedaním sa na „špici“.

Stúpania nás trochu „potrhajú“ ale po nich sa opäť spájame a pokračujeme v skupinke. Treba si uvedomiť, že cyklojazda sa ide za plnej premávky, takže sme povinní dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Sú pre víťazov pripravené aj ceny alebo ide skôr o "zážitkovú" súťaž s cieľom podporiť cyklistiku a pohyb?

Za 42. ročníkov tejto trojdňovej akcie sa na nej vystriedalo už niekoľko sto cyklistov a jej heslom je: "Víťazom je každý, kto úspešne absolvuje tieto kilometre".

Čiže žiadna súťaž, žiadne preteky, svojim spôsobom je to aj „zážitok“ prejsť toľko km.. 

Ako hodnotíš maratón z pohľadu cyklistu? (náročnosť, partia, skúsenosti atď).

Prvý krát som Duklu absolvoval ako 20 ročný. Teraz mám už čoskoro raz toľko  a idú tam chalani, ktorí boli aj vtedy, takže je to aj o partii..kamarátstvach a láske k cyklistike.(ženy nám to odpustia.. )

Teraz otázka na Teba ako organizátora - bolo náročné zorganizovať tento cyklomaratón? Ak áno, tak čo konkrétne dalo zabrať?

Vždy keď sa niečo organizuje, je okolo toho dosť vecí. Aj teraz mám v hlave plno otázok, či som na niečo nezabudol.. V prvom rade treba v predstihu zabezpečiť ubytovanie. Keďže to už neorganizujem prvý krát, tak ani toto nebol až taký problém. Potom je potrebné zabezpečiť doprovodné auto, ktoré mám sponzorsky od CK Rimavská Sobota a hlavne šoféra. No my máme šoférku, ktorá s nami túto trasu absolvuje už po tretíkrát.

Je ešte možné prihlásenie cyklistov, napríklad tesne pred začiatkom štartu?

Tesne respektíve v deň štartu to možné nie je, nakoľko by som nevedel zabezpečiť ubytovanie.. Prihlasovanie je ešte pár dní možné, bližšie info: www.poltarduklapoltar.eu

Pozrite si trasu cyklomaratónu
Prvý deň: Veľké Teriakovce, Rimavská Sobota,  Rožňava, Úhorná, Smolník, Gelnica, Margecany, Žipov, Rokycany, Prešov, Kapušany, Giraltovce a Svidník – 225km

Druhý deň: Svidník, Vyšný Komárnik, Dukla - pamätník, odtiaľ Vyšný Komárnik, Svidník, Bardejov, Lenartov, Stará Ľubovňa a Haligovce – 150km

Tretí deň: Haligovce, Toporec, Spišská Belá, Kežmarok, Poprad, Hranovnica, Vernár, Telgárt, Muráň, Tisovec, Hnúšťa, Hrachovo, Veľké Teriakovce – 140km

Ďakujeme za rozhovor

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross