No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Piť alkohol na verejnosti a používať pyrotechniku bude opäť zakázané

rokovanie poslancovPitie alkoholu na verejnosti aj používanie zábavnej pyrotechniky bude v Rimavskej Sobote opäť zakázané. Poslanci dnes schválili nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o verejnom poriadku, podľa ktorého sa nesmie popíjať na verejných priestranstvách v niektorých častiach mesta ani používať pyrotechniku mimo silvestrovských osláv. Mesto už takéto nariadenia malo, po protestoch prokuratúry ich však vlani zrušilo. Podľa náčelníka mestskej polície Petra Berecza nariadenie mestským policajtom pri udržiavaní verejného poriadku chýbalo.

Nové VZN hovorí o celoročnom zákaze požívania alkoholických nápojov na verejnosti v niektorých lokalitách mesta. Ako Berecz vysvetlil, pri určení týchto lokalít vychádzali zo skúseností, dodatočne však zoznam ulíc podľa neho môže byť doplnený. Ako povedal, najväčšie problémy s popíjaním na verejnosti  sú na Námestí Š. M. Daxnera, v centre mesta ale aj na Sídlisku Západ a Sídlisku Rimava. Z nich podľa náčelníka polície neraz pramení aj následné rušenie nočného kľudu, občianskeho spolunažívania aj ďalšie problémy. Berecz uviedol, že pokiaľ predošlé VZN platilo, policajti kontrolovali jeho dodržiavanie a udeľovali aj sankcie. „Po jeho zrušení sme nemali možnosti postihnúť tieto prípady,“ podotkol. Podľa VZN obyvatelia či návštevníci mesta nebudú môcť piť ani v areáli staníc, na verejných miestach v blízkosti škôl a školských zariadení, pri detských ihriskách ani na parkoviskách pri hypermarketoch. Výnimkou budú  jednorázové alebo krátkodobé akcie celomestského významu.

Nariadenie zakazuje aj používanie zábavnej pyrotechniky (okrem pyrotechniky prvej kategórie). Zákaz sa však nevzťahuje na silvestrovské a novoročné oslavy. Ako na dnešnom rokovaní spomenul poslanec Tomáš Sliva, Silvester majú niektorí občania asi už aj v týchto dňoch, odkedy sa začalo s predajom zábavnej pyrotechniky pred blížiacim sa záverom roka. Jeho slová potvrdil aj náčelník mestskej polície, spomenul, že aj dnes ráno prijali oznámenie o petardách na Sídlisku Západ. Aj preto bolo podľa neho schválenie VZN dôležité. Berecz pripustil, že mestským policajtom pribudne robota: "Ale je v záujme ochrany verejného poriadku,“ uzavrel.

Rimavskosobotská samospráva zrušila všeobecne-záväzné nariadenia (VZN) upravujúce pitie alkoholu na verejnosti a používanie zábavnej pyrotechniky vlani na jeseň. Tak ako v iných mestách na Slovensku, okresná prokuratúra dostala podnet na preskúmanie nariadení a konštatovala, že sú v  v rozpore so zákonom. Podobné podnety rozposlal Dolnokubínčan Pavol Pachník, s tým, že samosprávy prekračujú rámec zákona.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

Mesto ruší zákaz pitia alkoholu na verejnosti aj nariadenie o pyrotechnike
Poslanci vyhoveli protestom prokuratúry, VZN o alkohole a pyrotechnike však zatiaľ nezrušili
VZN o alkohole a pyrotechnike je v rozpore so zákonom, mesto ho má zrušiť alebo zmeniť


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross