No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci rozhodnú, koľko ich bude v novom volebnom období

ilustračné fotoMenej, viac alebo rovnako? To, či sa zmení počet členov rimavskosobotského mestského zastupiteľstva alebo bude občanov naďalej zastupovať 19 poslancov, by malo byť známe po najbližšom rokovaní. V piatok, 8. augusta, mestský parlament rozhodne o tom, koľko poslancov po novembrových komunálnych voľbách vytvorí nový zastupiteľský zbor. Pred štyrmi rokmi sa ich počet znížil z 25.

Ako sa v predkladaných materiáloch uvádza, podľa zákona sa pri  určení počtu poslancov vychádza z počtu obyvateľov. V meste, kde žije viac ako 20 tisíc ale menej ako 50 tisíc ľudí, môže byť v zastupiteľstve 15 až 25 poslancov. Rimavská Sobota má aktuálne približne 23 tisíc obyvateľov.

Ak by poslanci rozhodli o tom, že ich počet sa v novom volebnom období zvýši opäť na maximum, na jedného by tak pripadalo 920 občanov. Naopak, pri minimálnom, 15-člennom zastupiteľstve, by na jedného poslanca pripadlo viac ako 1 500 obyvateľov.

Počet poslancov sa naposledy menil pred štyrmi rokmi, počet volebných obvodov však ostal nezmenený.
Voľby do orgánov samosprávy obcí sú založené na princípe viacmandátových volebných obvodov. Počet takýchto volebných obvodov závisí najmä od počtu poslancov, ktorí majú byť zvolení do zastupiteľstva. Majú byť vytvárané tak, aby počet poslancov bol primeraný počtu obyvateľov vo volebnom obvode.

V súčasnosti sedí v mestskom parlamente 19 poslancov, z piatich volebných obvodov. Najväčšie zastúpenie majú poslanci z najpočetnejšieho obvodu Sídlisko Západ – Sobôtka, Kľačany, ktorých je šesť. Štyria poslanci zastupujú obvod Sídlisko Rimava- Malohontská. Po traja sú v ostatných volebných obvodoch, Staré mesto - Chrenovisko - Vyšná Pokoradz, v obvode Rožňavská - Šibeničný vrch - Sabová - Vinice - Bakta - Nižná Pokoradz a napokon Tomašová - Včelinec - Dúžavská cesta - Kurinec - Dúžava – Mojín.

V mestách, ktoré sa členia na mestské časti, môžu byť utvorené aj jednomandátové volebné obvody. Nie však vtedy, ak je počet obyvateľov mestskej časti menší, ako pripadá na jedného poslanca.
Podľa materiálov do zastupiteľstva je práve toto dôvod, prečo nemožno vytvoriť  jednomandátové volebné obvody v mestských častiach  Vyšná Pokoradz, Nižná Pokoradz, Bakta, Dúžava či Mojín, hoci si to obyvatelia mestských častí opakovane žiadajú.

Mestské zastupiteľstvo má určiť a zverejniť volebné obvody a počet poslancov v nich najneskôr 65 dní pred dňom volieb. Termín volieb je už známy, primátorov, starostov a poslancov si budeme voliť v sobotu, 15. novembra 2014.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross