No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pre verejnosť otvárajú kultúrne inštitúcie

Priaznivý vývoj v súvislosti s ochorením COVID-19 má za následok aj otváranie kultúrnych inštitúcií v Rimavskej Sobote. Tie boli zatvorené viac ako dva mesiace. Zatiaľ čo Knižnica Mateja Hrebendu je od dnes, 11. mája, otvorená za istých hygienických podmienok, svoje brány od utorka, 12. mája, otvorí pre verejnosť aj Gemersko-malohontské múzeum.Inštitúcie však musia dodržiavať prísne podmienky. Ako ďalej informuje knižnica, do budovy môžete vstupovať len po jednom a s ochranným rúškom i rukavicami. Rovnako musí byť dodržaný aj sociálny odstup 2 metre. Pre verejnosť ale nie je otvorená čitáreň novín a časopisov, študovňa na náučnom oddelení, verejný internet ako aj Trinásta komnata. „Pre vrátenie kníh využívajte prednostne Bibliobox, okrem víkendov a sviatkov kedy bude zatvorený. Rezervácie kníh realizujte cez online katalóg,“ avizuje knižnica na svojej stránke. Knižnicu môžete navštíviť od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 17:00 hod., pričom čas od 9:00 do 10:00 hod. je vyhradený pre osoby staršie ako 65 rokov.

V knižnici sa pracovalo aj počas jej zatvorenia. Pustili sa do šitia rúšok. Ako ďalej Rimava.sk informovala Rita Herczegová, poverená riaditeľka knižnice, za ten čas vyrobili 700 rúšok pre nemocnicu, 160 pre detský domov a okolo 200 pre vlastnú potrebu. „Nateraz sme to pozastavili, nakoľko sme knižnicu otvorili, síce v obmedzených podmienkach,“ ozrejmila. Aj keď otváranie knižníc a iných inštitúcií malo prísť až v tretej fáze opatrení, teda okolo 20. mája, podľa Herczegovej bol tak 11. máj šibeničný termín. „Ale stihli sme, máme všetko v poriadku, ľudia sú disciplinovaní aj keď im rukavice robia problém, ale hádam aj to sa pomaly utrasie,“ podotkla s tým, že ešte dnes 11. mája iba montovali protikašlovú stenu k pultu. Zamestnankyne dostali okrem rúšok aj ochranné štíty a rukavice.

Ku knižnici sa pridá aj múzeum. Svoje brány otvorí pre verejnosť od utorka, 12. mája, podľa otváracích hodín, teda od 9:00 do 17:00 počas pracovných dní a počas víkendov od 13:00 do 17:00 hod. Rovnako ako v knižnici tak aj počas návštevy múzea je potrebné dodržiavať isté podmienky. „Vstup len s prekrytými hornými dýchacími cestami, napríklad rúškom, šatkou, šálom a s dezinfekciou rúk,“ uvádza múzeum na svojej stránke. Ako ďalej informuje, počet návštevníkov vo výstavných a expozičných priestoroch v jednom okamihu je limitovaný na jedného návštevníka na 25m2, teda maximálne traja návštevníci v jednej miestnosti, táto podmienka sa nevzťahuje na deti. Taktiež aj v múzeu je potrebné dodržiavanie rozostupov, a to minimálne 2 metre.

„Každý individuálny návštevník, dvojica či rodina dostane pri návšteve múzea darček v podobe najnovšieho zborníka Gemer-Malohont, ročník 15,“ uviedla pre Rimava.sk Martina Oštrom Mareková, PR-referentka múzea.

Podľa jej slov zborník prináša najnovšie výsledky práce odborných pracovníkov múzea ako aj externých prispievateľov, s tematickým zameraním na kultúrne a prírodné dedičstvo regiónu Gemer-Malohont. Najnovší 15. ročník zborníka obsahuje 17 odborných príspevkov z archeológie, histórie a etnológie.

Okrem stálej vlastivednej expozície ako i expozície Protifašistického odboja a SNP v Gemer-Malohonte si môžete pozrieť aj aktuálnu výstavu venovanú kováčskemu remeslu v našom regióne s názvom Nieto majstra nad kováča…Čaká na vás aj predmet mesiaca, ktorým je fragment skleneného náramku zo Včeliniec. Múzeum v máji pripravuje aj online prezentácie prostredníctvom sociálnej siete Facebook či Instagram.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Knižnica Mateja Hrebendu Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross