No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V okrese vyrábajú kráľovský syr z ovčieho mlieka. Viete, ktorý to je?

perex-syrecPolotvrdý zrejúci syr, pochádzajúci z Rimavskosobotského regiónu, ktorý kedysi ochutnávali aj na dvore Márie Terézie získal významné ocenenie. Takpovediac znovuobjavený syr mohli ochutnať návštevníci tohtoročného mitrovania a Klenovskej rontouky. Ak ste tipovali, že ide o Klenovecký syrec, tipovali ste správne.

Syr v tvare bochníka či hranola získal na celoslovenskej súťaži, konanej v Liptovskom Hrádku, v kvalite dlhodobo zrejúcich syrov v titul kráľovský syr z ovčieho mlieka. Ocenenie spolu s ďakovným listom si na mitrovaní prevzal Ľubomír Manica z tisovskej bryndziarne z rúk Ivety Zuskinovej, riaditeľka Ovčiarskeho múzea v Liptovskom Hrádku a členka hodnotiacej poroty. „ Je to významné ocenenie. Osobne ma to veľmi teší ako aj všetkých organizátorov, pretože je to návrat syra, ktorý bol v tomto kraji veľmi známy a chcem vysoko oceniť aktivitu Ľubomíra Manicu, že sa vrátil k výrobe,“ povedala Zuskinová.

Ľubomír Manica preberá ďakovný list od Ivety Zuskinovej, členky hodnotiacej poroty.

Ľubomír Manica preberá ďakovný list od Ivety Zuskinovej, členky hodnotiacej poroty.

Ako poznamenal pri preberaní ocenenia Manica, nie je to len jeho zásluhou. „Ja sa chcem poďakovať všetkým Klenočanom, lebo je to ich syrec. Poďakovanie patrí aj Ivete Zuskinovej, Jánovi Kerestešovi a Karolovi Herianovi, ktorí sa veľkou mierou zaslúžili, že tento syr bol znovu vyrobený a znovu ho môžeme ochutnať,“ dodal Manica.

Tento rok bol pre obnovu výroby Klenoveckého syrca výnimočný. V januári ho Európska komisia zapísala do registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení. Jeho „vzkriesenie“ po 150-tich rokoch prišlo pred štyrmi rokmi na folklórnych slávnostiach, Klenovskej rontouke, kde sa konala súťaž o najlepší Klenovecký syrec. Jeden z prvých iniciátorov oživenia tradičnej výroby syrca bol Ján Keresteš, odborník v oblasti chémie, biológie a mikrobiológie, podľa ktorého je syrec klenotom slovenského syrárstva.

Jeho unikátnosť nespočíva podľa Keresteša len v tradičnej výrobe, ale aj v rovine historickej. Podľa jeho slov bol syrec počas Uhorska vyvážaný do Viedne, Budapešti či Bavorska. „Klenovecký syrec si objednal aj arciknieža Štefan,“ uviedol pre Rimava.sk Keresteš.

Klenovecký syrec je polotvrdý syr, údený alebo neúdený, v tvare bochníka či hranola. Základnou surovinou na výrobu Klenoveckého syrca je ovčie alebo kravské mlieko. Povrch syra je uzavretý a má osobitnú mozaiku – vtlačený kruh, v ktorom je kríž alebo štvorlístok a z toho vychádzajúce lúče slnka. Ornamentika symbolizuje zem, vesmír, slnko a múdrosť predkov.

Pozrite si video z nedávneho mitrovania na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Klenovecký syrec získal v Európskej únii chránené označenie pôvodu
Ožíva viac ako 150 ročná tradičná výroba Klenoveckého syrca
VIDEO/ MITROVANIE: Valasi a bačovia sa zúčtovali s gazdom na salaši. Novinkou bol večerný fakľový sprievod
FOTO/VIDEO: V Klenovci to žije folklórom, na Rontouku prišli aj Poliaci


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross