No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R2: V nehodovom úseku vyhaslo na ceste viacero životov, obyvatelia chystajú protest

27. mája 2015 |  | | | |

obchvat-R2-OzdanyV úseku štátnej cesty medzi Bátkou a Baktou v okrese Rimavská Sobota vyhaslo v uplynulých rokoch viacero ľudských životov. Ako pre Rimava.sk pripomenul starosta Bátky Peter Hencz, ktorý sa tento týždeň zúčastní protestu za urýchlené vybudovanie diaľnice, o život prišli mladí a nevinní ľudia aj z ich obce. Podľa jeho slov je premávka na štátnej ceste, ktorá prechádza obcou prehustená, nebezpečná a s vysokou mierou nehodovosti. „V obci máme pritom aj veľkú základnú školu. Podporujem preto každú aktivitu za zlepšenie situácie,“ povedal pre Rimava.sk Hencz a dodal, že nová infraštruktúra by mala pomôcť regiónu a pritiahnuť nových investorov. Protest je podľa neho na vhodnom mieste, neďaleko rodinných domov, kde premávka obyvateľom takmer znemožňuje život. „Budeme aspoň na očiach. Som rád, že aktivitu podporujú aj v okolitých obciach,“ doplnil Hencz, ktorého informácia o oddialení výstavby R2, ako aj to, že má byť stavaná len v polovičnom profile zarazila. „Keď tu majú stavať cestu, tak chceme aby bola rovnaká ako na severe,“ zdôraznil starosta, ktorý je zároveň členom petičného výboru proti zastaveniu výstavby diaľničného úseku R2 od obce Kriváň smerom na Rožňavu.

Za urýchlené budovanie diaľnice v plnom profile, ako aj za rozvoj celého regiónu, budú v Bátke protestovať v piatok, 29. mája o 17.00 hod.
Iniciatívu protestu podporuje aj starosta neďalekej obce Vieska nad Blhom Július Bodon. Ako pre Rimava.sk spomenul, sú síce iba pár kilometrov od štátnej cesty, ale pokiaľ dôjde k nehode a doprava je presmerovaná cez ich obec, vtedy pociťujú výrazné zhustenie premávky. „Veľmi by nám to pomohlo,“ hovorí Bodon, ktorý zároveň vyzval ostatných občanov, aby prišli na protest a podporili urýchlené budovanie R2 ako aj lepšie životné podmienky.

Verejný protest má byť pri štátnej ceste prechádzajúcej obcou Bátka, neďaleko čerpacej stanice. Podľa zvolávateľa protestu poslanca NR SR Zsolta Simona (Most-Híd), sa k protestu hlásia už aj starostovia z iných regiónov. Ako spomenul, v piatok popoludní prejdú ako sprievod popri hlavnej ceste, výrazné spomaľovanie cesty však zatiaľ neplánujú. „Aspoň nie také, že by sme cestu uzavreli na pol hodinu,“ dodal Simon.

V regióne upozorňujú na urýchlené budovanie diaľnice už niekoľko rokov. Začiatkom mája sa v okresnom meste Rimavská Sobota začalo so spisovaním petície proti zastaveniu výstavby južného diaľničného úseku R2 od obce Kriváň smerom na Rožňavu. Podľa iniciátora petície primátora Jozefa Šimka doposiaľ vyzbierali približne 2 až 3 tisíc podpisov, očakávajú pritom viac ako 20 tisíc. Petíciu chcú doručiť premiérovi Robertovi Ficovi v priebehu júna.

Obavy obyvateľov vyvolali medializované informácie Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá informovala o oddialení niektorých úsekov o viac ako 20 rokov. Ministerstvo dopravy však informácie po niekoľkých dňoch dementovalo a predpokladané dátumy výstavby rýchlostnej komunikácie R2 boli vrátené do pôvodných termínov. Podľa ministra dopravy však všetky fondy na diaľnice a rýchlostné cesty zo súčasného aj budúceho programového obdobia sú už vyčerpané.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R2: V Bátke budú verejne protestovať za výstavbu diaľnice aj za lepšie životné podmienky
R. SOBOTA: V okrese začnú spisovať petíciu proti zastaveniu výstavby R2
VIDEO: Vodička sa po predbiehaní čelne zrazila s kamiónom
Pri tragickej nehode zomrel muž z Bátky


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross