No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: Poslanci zvýšili dane podnikateľom o dvojnásobok

18. decembra 2012 |  | |

V Rimavskej Seči budú podnikatelia od budúceho roka platiť dvojnásobné dane za ornú pôdu a lesné pozemky, poplatky za vývoz tuhého komunálneho odpadu sa meniť nebudú. Ako Rimava.sk informovala starostka Márta Stubendek, na uplynulom obecnom zastupiteľstve poslanci odsúhlasili navrhovanú úpravu Všeobecne záväzného nariadenia o daniach a poplatkoch. "Týka sa to podnikateľov, nie občanov," povedala Stubendeková a dodala, že sadzba v obci bola na základnom minime 0,25 niekoľko rokov. "Situácia je však taká, že sme boli nútení zvýšiť ju," doplnila starostka, podľa ktorej počítajú s výpadkom daní a preto musia zvyšovať príjmy ako aj vyberať všetky nedoplatky a dane u neplatičov. Konkrétnu výšku zadĺženia obce Stubendeková uviesť nevedela, poznamenala však, že medzi podnikateľmi ide o dvoch neplatičov, občanov je ale veľmi veľa a mnohí z nich sú nespokojní. "Snažíme sa ich presvedčiť, že musia svoje nedoplatky voči obci splácať," zdôraznila starostka, podľa ktorej situáciu riešia splátkovým kalendárom.

Obec, ktorá má do 2 tis. obyvateľov, bude podľa starostky v rámci Memoranda šetriť na mzdových nákladoch. Ide o plat zástupcu starostky, ktorý sa vzdal odmeny, troch zamestnancov, ktorých prepustili z obecného úradu, ako aj o plat nového hlavného kontrolóra Jozefa Filipka z Košíc (v súčasnosti je poslancom Mestského zastupiteľstva v Košiciach, vo funkcii hlavného kontrolóra obce nahradil bývalú kontrolórku Zuzanu Kederovú, pozn red.) Ako Stubendeková podotkla, odmeny kvôli šetreniu tento rok nebudú mať, jej plat sa však neznížil. (starostke poslanci začiatkom volebného obdobia odsúhlasili 80 percentné navýšenie platu, pozn red.) Ako Stubendeková poznamenala, len ročná úspora na plate zástupcu približne 4 tis. eur je napríklad v porovnaní s úsporami v Tornali väčšia. Podľa Stubendekovej sa jej syn svojej odmeny vzdal a rozhodol sa ju venovať na podporu telovýchovnej jednoty.

Ako Stubendeková podotkla, obec začne rok v rozpočtovom provizóriu. Rozpočet plánujú prijať v januári. V Rimavskej Seči si chcú zobrať úver vo výške 30 tis. eur ako refundáciu ďalších investičných nákladov, k dofinancovaniu dvoch investičných akcií z vlastných zdrojov - časť etapy kanalizačného zberača a výstavbu 48 sociálnych bytov s nižším štandardom. "Projektová dokumentácia je hotová, stavebné konanie prebieha. Na jar sa začne s výstavbou," uzavrela starostka Stubendeková.

Podľa poslankyne obecného zastupiteľstva Márie Gálovej, ktorá hlasovala proti zvyšovaniu daní, sa rokovania prekvapivo nezúčastnili mnohí podnikatelia či poľnohospodári. "Mali na to možnosť a neprišli," uviedla Gálová. Zvýšenie sa dotkne aj jej, za pôdu ako poľnohospodári budú namiesto 900 eur platiť 1 800 eur. "Ostatní majú viac pozemkov a nezaujíma ich to, neviem či s tým súhlasia," poznamenala poslankyňa, podľa ktorej obec kvôli finančným problémom schvaľuje úvery, no starostka si "kráľovský" plat nezníži. "O tom však reč nie je," uzavrela Gálová, ktorá patrí medzi opozičných poslancov obecného zastupiteľstva.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross