No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotské múzeum pripravuje tvorivý víkend pre rodiny s deťmi

RIMAVSKÁ SOBOTA – V Gemersko-malohontskom múzeu sú túto sobotu a nedeľu (21. a 22. októbra) vítané najmä rodiny s deťmi, pre ktoré je pripravené kreatívne podujatie s názvom Namaľuj si stredovek.

Tvorivý víkend bude venovaný tematike nástenných malieb z čarovných stredovekých kostolíkov Gemera a Malohontu. "Súbor 12 kostolíkov Gemera-Malohontu sa v roku 2022 stal držiteľom značky Európske dedičstvo a z tohto dôvodu bol rok 2023 vyhlásený Banskobystrickým samosprávnym a Košickým samosprávnym krajom za Rok nástennej maľby. Niekomu môžu tieto maľby svojim charakterom pripomínať ilustrácie z detských kníh. Napokon aj ľudia na nich zobrazení majú až rozprávkové tváre. Na iných sú stvárnené skoro až fantazijné zvieratá. To všetko je blízke aj detskej tvorbe a detskej predstavivosti, ktoré sa môžu naplno prejaviť a uplatniť aj počas tvorivého víkendu," informoval Ján Aláč, dokumentátor múzea.

Článok pokračuje pod reklamou


Najmenší účastníci tvorivých dielní si vyskúšajú vymaľovanie predkreslených predlôh inšpirovaných zo stien stredovekých kostolíkov. Ďalší si na plátno alebo dosku môžu namaľovať vlastné motívy alebo vlastné stvárnenie predlôh z fresiek. Zručnejší výtvarníci si môžu tieto podoby preniesť napríklad aj prostredníctvom dlát do dreva. Účastníci tvorivého víkendu si tak môžu vyskúšať viaceré techniky podľa svojich schopností, nadania, záujmu alebo nálady.

Ľudia žijúci v období stredoveku boli v istom zmysle veľké deti. Nedostatok poznania kompenzovali predstavivosťou, imagináciou a fantáziou. Na druhej strane im boli príbehy z Biblie, z histórie alebo z legendy predstavované prostredníctvom obrazov, a to aj prostredníctvom takých, aké sú aj na stenách gemersko-malohontských kostolíkov. Práve vďaka nim je priestor Gemera-Malohontu prepojený s priestorom Talianska a zároveň minulosť prepojená so súčasnosťou.

Zdroj: Archív Gemersko-malohontské múzeum

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross