No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rodáčka z Kružna po prvýkrát predstaví svoju kolekciu odevov v Mestskej galérii

Rodáčka z Kružna bude mať v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote svoj debut. Prvá samostatná výstava mladej umelkyne, Henriety Kurčíkovej, predstaví prierez jej doterajšej tvorby vo výbere prác od roku 2008. Na výstave s názvom Tradícia inak predstaví dizajnérske a skulpturálne objekty, kostýmové skulptúry, odevy a ich časti, textilné maľby a fotografie vytvorené v spolupráci s inými autormi. V piatok, 22. septembra o 17:00 hod. budú však priestory galérie patriť aj hudobnému hosťovi, speváčke a rodáčke z Rimavskej Soboty, Zuzane Mikulcovej. Výstava potrvá do 20. novembra.

Henrieta na výstave predstaví aj časť svojej dizertačnej práce Nová estetika tradície, 2016-2017, v ktorej sa venuje téme prepájania tradičných ľudových motívov so súčasnou vizuálnou kultúrou a tiež sériu ReCrack, 2017, tkané plátna a redizajn dezénu známeho kresla T 2403 od Viliama Chleba.

Pre mladú autorku sú typické témy femininity a skúmania rodových stereotypov, najmä s ohľadom na postavenie žien v spoločnosti. V cykle Feminis, 2014, experimentálne používa ľanovú priadzu a vodné sklo. Vychádza zo širšej témy rodovej tematiky, najmä vzájomných vzťahov medzi ženou a mužom. Tieto námety reflektuje aj v sérii Status, 2012, kde sa zaoberá problémom objektivizácie žien ako sexuálnych objektov, fetišov, ale aj témou emancipácie ženy a spoločenského vnímania statusu nezadanej a vydatej ženy.

V aktuálnych prácach Henrieta skúma nové technológie a konfrontuje ich s tradíciou – umeleckým remeslom folklóru a ľudovou kultúrou. Autorka pracuje prevažne s textilným materiálom, napríklad v spomínanom cykle čepcov s názvom Status, 2012, pripomínajúce fetišistické masky. Odkazy na tradičné remeselné techniky sú prítomné v jej tvorbe od dizajnových svetelných objektov Lampa, 2012, Iný kraj iný mrav, 2010 až po textilné kostýmy Musculus et corpus, 2012.

Jej výtvory mohli Rimavskosoboťania vidieť počas minuloročnej módnej prehliadky Teatro Fashion Days, kde Henrieta predstavila svoju kolekciu čepcov, Status. Jej umelecká zbierka zaujala okrem iného aj na módnej prehliadke počas letných olympijských hier v Londýne.

Zdroj: Rimava.sk, Mestská galéria Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross