No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci tohtoročný rozpočet neschválili, chcú ho prepracovať

Tohtoročný rozpočet, ktorý bol prvým bodom dnešného rokovania rimavskosobotského mestského zastupiteľstva, poslanci neschválili. Chcú, aby v ňom boli zapracované ďalšie požiadavky, ktoré podľa nich už opakovane odzneli. Predložený návrh rozpočtu takmer po dvojhodinovej diskusii stiahli z rokovania.

Riešenie dopravnej situácie na Sídlisku Rimava, svetelný prechod na dvojprúdovke, úprava chodníkov, infraštruktúra na Sobôtke, vybudovanie chodníka v Bakte či investície do škôl boli podľa poslanca Jána Végha v návrhu rozpočtu opomenuté. „Jediná investícia je bazén,“ uviedol poslanec a dodal, že požiadavky nie sú nové, opakovane sa o nich hovorí a napriek tomu sa do rozpočtu nedostali. Poslanec Tomáš Sliva pripomenul potrebu kúpy rozhlasovej ústredne v Mojíne, poslanec Štefan Baláž apeloval na zvýšenie príspevku pre Mestské kultúrne stredisko. Podľa slov Dušana Hlinku a Ivana Hazuchu by mesto malo prispieť knižnici, poslanec Július Sojka poznamenal, že viac peňazí by malo ísť na školy, podľa neho je povinnosťou mesta rozvíjať školstvo. Poslanci poukázali aj na dlžoby a neuhradené faktúry, podľa slov Jána Čemana by si samospráva mala „vyčistiť stôl“ a dohodnúť sa na tom, čo sú priority.

V rámci diskusie o rozpočte ale opäť došlo k výmene názorov medzi poslancami a primátorom Jozefom Šimkom. Ten pripomenul, že schváleným všeobecne záväzným nariadením o miestnych daniach a poplatkoch mesto znížilo dane pre supermarkety a príde o peniaze. „Skrátka sme to dobabrali,“ zhodnotil primátor, ktorý uviedol, že po novom viac zaplatia miestni podnikatelia. Poslanci namietali, že materiál, ktorý mali predložený, hovoril o jednotnej sadzbe pre všetkých. Po apeloch na dodržiavanie rokovacieho poriadku a rôznych názoroch o tom, koľkých podnikateľov sa vlastne VZN dotklo, padol návrh, aby bol rozpočet stiahnutý z rokovania. Poslanci túto myšlienku podporili, s tým, že do rozpočtu budú zapracované ďalšie požiadavky. Primátor však podotkol, aby poslanci do rozpočtu nedávali „prkotinky“ a tiež pripomenul, že ak má byť bazén otvorený pred letnou sezónou, je potrebné čo najskôr začať s verejnými súťažami.

[media url="https://www.youtube.com/watch?v=96_6Lqsh2Qw" width="600" height="388"]

Minuloročným rozpočtom sa poslanci zaoberali opakovane, v decembri 2011 ho neschválili, v apríli chceli predkladaný návrh meniť, primátor ho stiahol z rokovania. Poslanci následne odišli z rokovacej sály a zastupiteľstvo nebolo uznášania schopné. Rozpočet, ktorý schválili v júni, primátor považoval za likvidačný a uznesenie vetoval. Mesto bolo v rozpočtovom provizóriu až do septembra.

Zdroj: Rimava.sk

[nggallery id=898]


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross