No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S hubami zbierali aj recepty a fotografie, v závere roka vydajú kalendár

2. októbra 2013 |  | 

hubyUž od jari zbierali nielen huby, ale tiež recepty na rôzne jedlá z hríbov a fotografie hubárskych úlovkov, v decembri z nich chcú vydať kalendár na budúci rok. Ako pre Rimava.sk uviedla autorka projektu Ingrid Palatinusová z občianskeho združenia Šanca pre Dražice, húb je túto sezónu síce v okolí pomenej, recepty však už počítajú v desiatkach. Podľa jej slov si hubárske zásoby zabezpečili hlavne na jar, pripravili z nich niekoľko druhov jedál , nafotili ich, rôzne gastronomické špeciality stihli počas leta prezentovať aj na viacerých podujatiach v regióne. Jedným z dávnejších receptov, ktorý členom združenia prezradili skúsené staršie kuchárky z Dražíc, je návod na prípravu kyslej polievky zo sušených hríbov.  "Bola to tradičná polievka chudobných ľudí," podotkla Palatinusová.

Ako autorka projektu Z hubárskeho košíčka Malohontu ďalej spomenula, zo všetkých zozbieraných receptov musia urobiť výber tých, ktoré sa objavia v kalendári na budúci rok. Od Miestnej akčnej skupiny Malohont získali na projekt približne tisíc eur.

V Dražiciach to však nebude prvý "kulinársky" kalendár, pred dvomi rokmi zbierali recepty na spracovanie lesného ovocia. Podľa Ingrid Palatinusovej mali veľký úspech. "Ak budú opäť vyhlásené výzvy pre malé občianske združenia ako je to naše, určite aj v budúcnosti pripravíme ďalší podobný kalendár," uviedla a spomenula, že aj takýmto spôsobom chcú zachovať recepty z regiónu a ľuďom priblížiť, ako možno zužitkovať dary prírody.

Zdroj: Rimava.sk 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross