No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cigáň dostal pokutu, patríte na Burdu, duševne chorý blázon. Zasadnutia rimavskosobotského zastupiteľstva sú plné bonmotov (3. časť)

RIMAVSKÁ SOBOTA – Viac či menej vtipné výroky, bizarné vyjadrenia, ale aj škriepky, slovné útoky a osočovanie. To všetko môžu počuť diváci priamych prenosov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Spísali sme tie najpôsobivejšie z nich, ktoré odzneli na dvoch zasadnutiach koncom mája. Tento článok je treťou časťou uvedenej tematiky, prvú a druhú nájdete v odkazoch na konci textu.

Zdôrazňujeme, že nejde o výroky, s ktorými by sa redakcia stotožňovala a naším cieľom nie je nikoho uraziť či pôsobiť útočne. Jediným zámerom je priblížiť neraz bizarnú atmosféru zasadnutí rimavskosobotského MsZ. Zdôrazňujeme, že všetky nasledovné výroky sme zozbierali z odvysielaných videozáznamov, ktoré sú stále verejne dostupné a ktokoľvek si ich môže pozrieť.

Ako sme spomenuli už v druhej časti, jedným z poslancov, ktorí sa neboja s primátorom Jozefom Šimkom púšťať do slovných súbojov, je poslanec Jaroslav Matzenauer. Na májovom zasadnutí mu vytkol, že na adresu jeho kolegov v poslaneckých laviciach, Romana Vaľa a Michala Demetera, uviedol viaceré klamstvá. „Viete, keby ste boli taký vysoký, aký ste klamár, tak by ste mohli robiť na Mliečnej dráhe výhybkára,“ odkázal primátorovi.

Článok pokračuje pod reklamouTen ale nepatrí k ľuďom, ktorí by takéto slová nechali bez odozvy. Tá prišla v neskoršej časti diskusie: „Nevykrikujte, pán Matzenauer, ukľudnite sa. Ak máte psychické problémy, tak sa liečte,“ povedal Šimko poslancovi.

Neskôr došlo aj k momentu, keď poslanca Matzenauera primátor omylom nazval Matovičom. Na tomto drobnom omyle sa prakticky všetci pousmiali, ale primátor sa hneď poopravil a všetko uviedol na správnu mieru:

Pán Matzenauer, teraz zacitujem slová pána expremiéra Fica. Je to duševne chorý blázon a myslel na Matoviča z Trnavy. Ďalšia pripomienka, čo hovoril: debil, debil, debil, kričal zozadu Matovič na pána bývalého ministra financií Kamenického. Tak ja vám to, že ste duševne chorý blázon, nepoviem, vážený pán Matzenauer, iba si to myslím,“ vyjadril sa primátor.

Celý slovný súboj dvoch protivníkov vyvrcholil v závere zasadnutia. „Pán Matzenauer, vy ste úplne spodina, pretože to, čo ste si dovolili voči mne a pani viceprimátorke (Andrášiovej, pozn. redakcie), to si nedovolí nikto. To neurobí jeden posledný podliak. A dajte ma na súd, ja vám to vysvetlím,“ uviedol Šimko a dodal: „Takéhoto psychopata ja tu musím počúvať.“

Ďalším z poslancov, ktorý s primátorom často polemizuje, prípadne ho kritizuje, je Michal Demeter. „Pán Šimko, obrovská škoda pre mesto Rimavská Sobota, že klamári nesvietia. Keby svietili, stačili by ste nám vy a by sme strašne veľa peňazí ušetrili na verejnom osvetlení,“ povedal Demeter v jednej časti zasadnutia.

Na žiadnom zo zasadnutí rimavskosobotského MsZ nesmie chýbať téma rekreačnej oblasti Kurinec. Tentoraz šlo o jej projektovú dokumentáciu, ktorú si mesto pred rokmi dalo vypracovať za 4,2 milióna vtedajších slovenských korún. „A ten projekt slúži viete na čo? Požičiam vám ho, keď pôjdete na ‚vécko‘,“ povedal Šimko poslancovi Demeterovi s tým, že mesto tento projekt odpísalo ako stratu.

Článok pokračuje pod reklamouZ primátorových vyjadrení však vyplýva, že jeho úhlavným protivníkom je predseda poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo. „Odkedy ste tu, je problém, vážený pán Vaľo, to znamená dva a pol roka, je tu doba temna. Odkedy ste vy tu, vy osobne a dvaja vaši kamaráti,“ zdôraznil Šimko. Koho myslel tými dvomi kamarátmi, je jasné aj z tohto článku.

Jednou z lokalít, ktorú často primátor na zasadnutiach spomína, je Burda. Aj na májových rokovaniach prišla na pretras hneď niekoľkokrát. Napríklad v prípade, keď sa snažil poukázať na to, že rozvoj mesta nie je nákup strojov na splátky. „Stotisíc platíme na lízing. To dokáže aj ten blbec z Burdy, a chváliť sa, že zabezpečil techniku pre Technické služby mesta,“ povedal primátor.

Ďalšia replika smerovala opäť na predsedu klubu Odvážme sa zrýchliť. „Pán Vaľo, ukľudnite sa, slušne sa správajte, nie ako z Burdy“. Prípadne: „Ach jaj, čo jajkáte, pán Vaľo? Čo hovoríte? Tu nie sme na Burde, vy patríte na Burdu,“ adresoval primátor poslancovi. „Viete, kde to vôbec je?“ kontroval Vaľo otázkou, na ktorú však Šimko neodpovedal. Doplníme teda za neho – lokalít s názvom Burda je na Slovensku viacero, primátor však zrejme narážal na tú, ktorá sa nachádza pri ceste II/526 medzi Hnúšťou a Ratkovou, v mieste, kde je odbočka na Krokavu a známa je okrem iného vďaka niekdajšej bani a letnému táboru.

Článok pokračuje pod reklamouPoďme však ďalej. Primátor už na zasadnutiach MsZ neraz avizoval, že za určitých okolností sa dá na kňazskú dráhu. Ako povedal pred niekoľkými rokmi na margo avizovanej výstavby rodinných domov pri Hypernove, ak sa s touto stavbou začne, bude z neho turecký farár. Teraz v máji svoj prísľub trochu pozmenil: „Možnože ja budem skôr katolícky farár, ako sa ten priemyselný park tam vybuduje,“ uviedol na margo pripravovaného štátneho priemyselného parku medzi Sobôtkou a Kľačanmi.

Šimko tiež často vyčíta poslancom, že na neho podávajú trestné oznámenia. Zatiaľ ich malo byť dokopy 11 a ďalšie dva od iných subjektov, ale podľa primátora ani z jedného nič nebolo. Okrem jedného, čo podal pán Veselko. Ani z toho nezapršalo. To, že sa mu podarilo cigáňa dostať a že cigáň dostal 10 000 eur pokutu, to je druhá vec. Ale Šimkovi a Szántoovi nedokázal ani prd, s prepáčením,“ skonštatoval primátor.

Celý článok zakončime pozitívnejšie. Na zasadnutiach MsZ totiž niekedy odznejú aj ľubozvučné slová. Jedno uviedol poslanec Ivan Hazucha pri prerokovávaní predaja istého pozemku, keď sa snažil vysvetliť, že zriadenie vecného bremena nepomôže v prípade potreby opravy na niektorej z inžinierskych sietí. „Predstavte si, že tam bude porucha. My tam dáme vecné bremeno, ale viete, na čo nám bude? Na fiťkes,“ skonštatoval.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross