Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa okrem predaja pozemkov, na ktorých by mal stáť štátny priemyselný park, rozhodovalo aj o prijatí rozpočtu na tento rok. Na zasadnutí pri rokovaní o tomto bode chýbal primátor mesta Jozef Šimko, viedol ho tak viceprimátor Ladislav Rigó. Poslanci po približne dvojhodinovej diskusii rozpočet aj s kompromisným pozmeňujúcim návrhom schválili.
Opäť prišli so zmenami
Návrh rozpočtu na rok 2021 a výhľadovo na roky 2022 a 2023 predniesol vedúci ekonomického odboru Miroslav Bielak. Rozpočtom sa poslanci a vedenie mesta zaoberali už koncom minulého roka na decembrovom zasadnutí. Zmeny podľa Bielaka nastali napríklad pri predpokladanom poklese podielových daní. Najnovšie prognózy počítajú s poklesom o 150-tisíc eur. „Prognózy sa pravidelne menia,“ vyjadril sa Bielak. Ďalšou zásadnou zmenou je odpredanie pozemkov, na ktorom by mal v budúcnosti stáť štátny priemyselný park. Do mestskej kasy tak pribudlo približne 296-tisíc eur.
Článok pokračuje pod reklamou
Poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť prišiel opäť s pozmeňujúcim návrhom rozpočtu, v ktorom chceli napríklad znížiť ťažbu dreva v mestských lesoch. Mesto navrhovalo vyťažiť drevo za 250-tisíc eur, návrh poslancov bol 70-tisíc eur. Ako ďalej povedal poslanec Michal Demeter, ich cieľom je zachovať rekreačný charakter mestských lesov.
Ďalej poslanci chceli, aby mesto vyčlenilo prostriedky na vypísanie verejnej architektonickej súťaže na dlhodobú koncepciu rozvoja mestskej záhrady a rekreačnej oblasti Kurinec. 10-tisíc eur navrhli vyčleniť na územný generel motorovej, nemotorovej a statickej dopravy. Vďaka tomu by sa mesto mohlo v budúcnosti uchádzať o dotácie z eurofondov napríklad na realizáciu cyklotrás.
V poslaneckom návrhu odznela aj požiadavka na dočasné pozastavenie vydávania Gemerských zvestí – Gömöri Hírlap. Ďalším úsporným návrhom je presunutie Turistického informačného centra pod Mestskú galériu.
Úspory navrhujú aj pri organizovaní dní mesta a Gemerského jarmoku. Aj keď Rimavskú Sobotu čaká tento rok 750. výročie prvej písomnej zmienky, poslanci sa rozhodli stiahnuť z položky na organizovanie osláv 7-tisíc eur, čiže v ich návrhu ostalo 11-tisíc eur. Ďalej poslanci požadovali, aby mesto ušetrilo na chode mestského úradu 35-tisíc eur, pričom nekonkretizovali, akým spôsobom.
Ďalším návrhom je zníženie platov poslancov na polovicu. „Finančné prostriedky by sme chceli využiť na nákup sedačiek v divadelnej sále Domu kultúry,“ vyjadril sa ďalej poslanec Demeter.
Čo sa týka cintorínskych služieb, požadujú vypracovanie projektovej dokumentácie na rozvody vody a dobudovanie vodovodu, aby TSM nemuseli zásobovať cintorín cisternou.
Ďalším bodom bol participatívny rozpočet. Poslanecký klub chce, aby naň mesto vyčlenilo 20-tisíc eur a taktiež zabezpečilo hlasovanie elektronickou formou.
Podľa pozmeňujúceho návrhu poslanci chceli ušetriť aj na propagácii rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda, a to 4 500 eur.
Viac o pozmeňujúcom návrhu si môžete prečítať tu.
Diskusia sa strhla pri Gemerských zvestiach
„Väčšina zmien je racionálna, zlepší to fungovanie nášho mesta,“ vyjadril sa poslanec Peter Juhász. Problém ale vidí pri zrušení Gemerských zvestí, a to aj napriek tomu, že si uvedomuje, že nefungujú tak, ako by mali. „Napriek tomu s pozastavením neviem súhlasiť, pretože sa jedná o dvojjazyčné periodikum, ktoré je pre nás dôležité,“ odôvodnil poslanec s tým, že by mali nájsť kompromisné riešenie.
„Gemerské zvesti už dávno nie sú tým, čo bývali,“ povedal poslanec Roman Vaľo, ktorý vidí problém najmä v neobjektívnosti a jednostrannosti periodika. Problém sa snažili vyriešiť aj zmenou štatútu novín. Na objektívnosť príspevkov má dohliadať aj redakčná rada. Tá však ešte nezasadala ani raz. „Kolega Jurkemík (predseda redakčnej rady, pozn. red) nevie zvolať redakčnú radu, kým nemá tajomníka,“ vyjadril sa poslanec Jaroslav Matzenauer s tým, že tajomníka má podľa štatútu zvoliť primátor mesta.
Podľa poslanca Zoltána Cziprusza je otázka novín nielen finančnou otázkou, ale aj politickou. V meste by podľa neho mali fungovať nielen súkromné médiá, ale svoj komunikačný kanál by malo mať aj mesto.
Napokon dospeli mestskí poslanci ku kompromisnému riešeniu. Dohodli sa, že vydávanie novín ostane zachované, občania ich však už nedostanú do svojich schránok. Náklad znížili z 9 000 kusov na 3 000 kusov, pričom budú dostupné na odberných miestach, ktoré určí mesto, a to len raz mesačne. Týmto opatrením mesto tento rok ušetrí 25-tisíc eur.
„Mestské lesy tu nemáme na to, aby napĺňali rozpočet mesta,“ povedal Sliva
Diskusia sa strhla aj pri téme ťažby dreva v mestských lesoch. Podľa lesohospodárskeho plánu môže mesto vyťažiť drevo za sumu 250-tisíc eur, ktorá je uvedená aj v pôvodnom návrhu rozpočtu. V poslaneckom pléne sa však našla zhoda na tom, že mestské lesy majú slúžiť aj na rekreáciu a je potrebné ich zachovať pre ďalšie generácie. Poslanec Ivan Hazucha poznamenal, že lesohospodársky plán ukazuje, koľko môžeme vyťažiť, no neprikazuje to. „Mestské lesy tu nemáme na to, aby napĺňali rozpočet mesta,“ povedal ďalej poslanec Tomáš Sliva.
Presunutie TIC sa nestretlo s pochopením
Podľa poslaneckého návrhu sa činnosť TIC má presunúť pod MsKS a Mestskú galériu, pričom galéria by zabezpečovala predaj suvenírov a MsKS predaj vstupeniek na podujatia. Podľa Milany Jutkovej, riaditeľky MsKS, má Mestská galéria svoj štatút a napĺňa určité štandardy. Ako ďalej dodala, na predaj suvenírov jej priestory nie sú vhodné. Činnosť TIC je podľa nej zameraná nielen na predaj vstupeniek, ale najmä na tvorivú činnosť a prezentáciu regiónu. Poznamenala, že v galérii je na plný úväzok zamestnaná len jedna pracovníčka a MsKS je podľa nej taktiež personálne poddimenzované.
Jaroslav Matzenauer zas argumentoval tým, že zamestnanci TIC si neplnia svoje úlohy tak, ako by mali a často nie sú počas pracovnej doby v centre.
Primátor pri schvaľovaní rozpočtu chýbal
Primátor mesta Jozef Šimko sa do rokovacej miestnosti po schválení odpredaja pozemkov na štátny priemyselný park už nevrátil. Diskusia o rozpočte tak prebiehala bez neho. Už na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, na ktorom poslanci predniesli svoj pozmeňujúci návrh rozpočtu, k nemu mal výhrady. Preto je otázne, či schválený rozpočet podpíše.
Rozpočet mesta Rimavská Sobota sa skladá z bežných výdavkov – cca 17 863 000 eur, kapitálových výdavkov cca 1 218 000 eur, finančných operácií vo výške 723 000 eur, operácie a celkových výdavkov približne 19 806 000 eur. Rozdiel bez finančných operácií je okolo 60-tisíc eur.
Keďže poslanci a vedenie mesta nestihli prerokovať všetky body programu, pokračovať budú budúci týždeň v utorok.
Zdroj: Rimava.sk