No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Náhradné voľby budú vo viacerých obciach. Dôvodom je odstúpenie aj umrtie

21. mája 2020 |  | | | |

Náhradné voľby do obecných samospráv budú vo viacerých obciach v okresoch Rimavská Sobota či Revúca. Vo februári odstúpil z funkcie starosta obce Figa Tibor Sklenárik. Tento rok už zmeny na poste starostu nastali aj v obci Figa, kde sa Tibor Sklenárik vzdal funkcie od začiatku februára. Ako pre Rimava.sk uviedol zastupujúci starosta Martin Gubala, obecné zastupiteľstvo chcelo najprv poveriť zástupcu obce Zoltán Völgyiho, no pre pracovné povinnosti to prijať nevedel. "Potom dali mňa ako zástupcu," dodal.
Starosta Sklenárik, ktorý sa vzdal tohto postu, ho zastával zhruba od roku 2016. Ako zástupca nahradil bývalého starostu, ktorý sa rovnako vzdal a odišiel do dôchodku. Sklenárik potom dostal najväčšiu dôveru obyvateľov Figy v komunálnych voľbách v roku 2018. Dôvody odchodu Sklenárik podľa Gubalu nekonkretizoval.

Najnovšie však zmeny nastali v Chvalovej, kde v uplynulých dňoch zomrel starosta Vladimír Vaculčiak. O ďalšom vedení obce s približne 180 obyvateľmi majú rozhodnúť poslanci obecného zastupiteľstva. Ako pre Rimava.sk uviedla doterajšia zástupkyňa starostu Judita Vaculčiaková, stretnúť sa majú najbližšiu sobotu.

Článok pokračuje pod reklamou"Malo to byť už začiatkom týždňa, no chýbal nám jeden poslanec, ktorý príde až v piatok. Celkovo máme teraz z päťčlenného zboru iba troch. Poslankyne Emília Vaculčiaková a Marta Tóthová sa vzdali mandátu, ale konflikty sme nemali. Cez úrad práce prešli do pracovného pomeru v našej obci, kde pomáhajú naďalej. Ďalších náhradníkov ideme osloviť v poradí, ako dostali hlasy vo voľbách," priblížila situáciu poslankyňa a manželka nebohého starostu Vaculčiaková. Tá by mala byť oficiálne poverená v plnom rozsahu vedením obce do najbližších volieb. "Robím účtovníčku vo firme, mám prehľad o veciach," hovorí a dodáva, že v tejto pozícii je približne rok, odkedy bol starosta PN.

Doterajší starosta Vladimír Vaculčiak (58) bol vo funkcii starostu štvrté volebné obdobie, od roku 2006. Zomrel tento mesiac. "Mali sme plány, aj sme podali dosť projektov, ale žiaľ, boli odmietnuté, aj keď boli v poriadku. Vraj sme sa nezmestili do balíka financií," priblížila Vaculčiaková, ktorá nevylúčila ďalšie aktivity na dokončenie niektorého z projektov na počesť manžela. "Mali sme rozrobené kúrenie na budovu obecného úradu, dom smútku, či baňu vo Chvalovej," načrtla s tým, že bývalý starosta bol pôvodom Chvalovčan a žil pre túto dedinu. Prípadný projekt chcú financovať z peňazí, ktoré ušetrili tým, že ako bol na PN, nebral plat starostu a rovnako jeho manželka odmenu za vykonávanie tejto funkcie. "Uvidíme, čo sa nám podarí a ako k tomu budú ľudia pristupovať," uzavrela.

Najbližšie náhradné voľby by mali byť zrejme na jeseň. Podľa slov vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Rimavskej Sobote Lukáša Kvietka, pôjde o viacero prípadov, keďže plánované doplňujúce voľby boli v uplynulých mesiacoch kvôli koronavírusu zrušené. Okrem obcí Chvalová, Figa, Uzovská Panica majú byť voľby starostu ešte v Magnezitovciach či Stránskej. Podľa Kvietka tam majú voliť poslanca.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross