No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OŽĎANY: Rok po požiari robia na zhorenom kaštieli novú strechu

9. novembra 2020 |  | | | |

Na zhorenom kaštieli z prvej polovice 17. storočia robia novú strechu. Stará šindľová strecha zhorela zhruba pred rokom. Po požiari sa snažia národnú kultúrnu pamiatku zachrániť. Nový krov robia v jednej časti štvorcovej budovy. Niekdajšie panské sídlo teraz má súkromný vlastník Bystrická dopravná spoločnosť (BDS), ktorý od Ministerstva kultúry SR získali dotáciu vo výške 70 tisíc eur. Ako Rimava.sk ešte v júli informoval hovorca ministerstva Matúš Bystriansky od augusta 2020 sa budú priamo realizovať práce na obnove národnej kultúrnej pamiatky.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa slov starostu obce Jána Mateja s prácami na severo-západnej časti začali asi pred tromi týždňami a dokončiť ju plánujú tento rok. Ide o približne 100 metrov dĺžky, kde jedno krídlo končí vežičkou. "Krov je hotový, tento týždeň by mali robiť latovanie," priblížil pre Rimava.sk starosta s tým, že spoločnosť predtým ešte prerábala projekt, lebo obnova celej strechy bola odhadnutá na 560-tisíc eur.

Podľa Evy Bednárikovej z kancelárie generálneho tajomníka služobného úradu financie majú slúžiť na odstránenie havarijného stavu a komplexnú rekonštrukciu krovu. „Na vybudovanie konštrukcie krovu bude nadväzovať prekrytie krovu strešnou krytinou,“ priblížila Bednáriková a dodala, že ako strešná krytina sa použijú cementové šablóny o rozmeroch 400 x 400 milimetrov a počíta sa aj s oplechovaním.

Kaštieľ bol dlhé roky na predaj bol v havarijnom stave, majiteľ mal kedysi v pláne kaštieľ zrekonštruovať a vzniknúť tam malo kongresové centrum. Schválený im bol aj projekt, no plány stroskotali na šibeničnom termíne realizácie, ktorý by ostal po procese schvaľovania nenávratného finančného príspevku z eurofondov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross