No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Psí útulok v Hnúšti nesprevádzkovali

V Hnúšti sa nepodarilo v minulom roku zriadiť a otvoriť útulok pre psy. Primátor mesta Roman Lebeda ešte vlani v januári hovoril v tejto súvislosti o letnom termíne, ale popritom naznačil, že to možno bude aj neskôr. Proces podľa vyjadrenia primátora okrem pandémie koronavírusu spomalili predovšetkým prísne požiadavky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, kvôli ktorým je potrebné dobudovať viaceré nové priestory. „Napríklad miestnosť pre veterinára, sklad krmiva, či karanténnu miestnosť s osobitným vstupom, čo okrem času znamená aj omnoho vyššie finančné náklady, ako bolo odhadované,“ argumentuje. O miestnosti pre veterinára či sklade sa zmienil už vlani v januári.

Článok pokračuje pod reklamouLebeda uviedol, že útulok bude na okraji priemyselnej zóny. Za uplynulý rok sa podľa neho podarilo nájsť vhodné priestory, prenajať si ich, pripraviť projektovú dokumentáciu, stanoviská kompetentných úradov i stavebné povolenie na rekonštrukciu. Pripomenul, že na realizácii projektu útulku pracuje OZ Hnúšťanské labky v spolupráci s mestom Hnúšťa.

„Mesto Hnúšťa vyčlenilo v rozpočte sumu 6000 eur na podporu vybudovania útulku. Z týchto financií sa realizovali terénne úpravy na pozemkoch mesta a oplotenie výbehov za sumu 5-tisíc eur. Budova útulku nepatrí mestu, a preto do nej mesto nemôže priamo investovať,“ uviedol Roman Lebeda.  

Ďalej informoval o tom, že vnútornú časť (administratívne priestory, vnútorné koterce, priestory pre veterinára, sklad krmiva, toalety, karanténnu miestnosť atď.) podľa požiadaviek RÚVZ a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy realizuje OZ Hnúšťanské labky za vlastné financie, respektíve financie zo zbierok občanov, výťažku z jeho charitatívnych aktivít a z dvoch percent z daní. Podotkol, že rekonštrukcia vnútorných priestorov v súčasnosti prebieha pomaly. „Vzhľadom na nedostatok financií nie je možné dať to robiť nejakej firme, preto to realizujú dobrovoľníci vo svojom voľnom čase, čo ide veľmi pomaly. Privítali by sme, keby sa v okrese našla malá stavebná firma, alebo zruční dobrovoľníci, ktorí by boli ochotní nám formou sponzorskej práce vypomôcť, čo by značne urýchlilo celý proces,“ uviedol s tým, že občania môžu výstavbu útulku podporiť aj finančne, pričom číslo účtu je zverejnené na webe hnustanskelabky.sk.

Lebeda tiež spomenul, že vďaka podpore občanov v rimavskosobotskom hypermarkete Tesco získali Hnúšťanské labky od Nadácie Tesco sumu 1300 eur. „Boli sme veľmi milo prekvapení, že ľudia z celého okresu vybrali na prvé miesto náš projekt útulku a naozaj spolu s predsedníčkou združenia Jankou Kišovou ďakujeme všetkým občanom Rimavskej Soboty i celého okresu. Keďže tieto financie museli byť minuté do určitého obdobia, kúpili sme za ne stavebný materiál a osem kusov zateplených psích búd,“ pokračoval.

Po uskutočnení stavebných úprav budú ešte musieť čakať na schválenie prevádzky zo strany príslušných úradov. „Toto vybavovanie je v čase núdzového stavu značne spomalené, preto je ťažké odhadnúť termín otvorenia prvého útulku v okrese Rimavská Sobota. Optimistický odhad je jún 2021, ale ako som uviedol, závisí to od financií, rýchlosti rekonštrukcie a vybavovania následnej byrokracie (kolaudácia, povolenia na prevádzku),“ vyjadril sa hnúšťanský primátor. Podľa neho stále hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa chceli aktívne zapojiť do činnosti občianskeho združenia a na pravidelnej báze chodiť do útulku vypomáhať.Zdroj: Rimava.sk

V Hnúšti sú o čosi bližšie k útulku. Prvé psíky by v ňom mohli nájsť svoj domov už v lete

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross