No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samospráva zverejnila mená uchádzačov na konateľa MsBS predčasne a protizákonne

15. augusta 2011 |  | |

Rimavskosobotská samospráva, ktorá hľadá nového konateľa/-ku Mestskej bytovej správy, predčasne a zrejme aj protizákonne zverejnila mená kandidátov, ktorí sa prihlásili do výberového konania.  Mestský úrad dnes mená desiatich uchádzačov poskytol z vlastnej iniciatívy aj pre Rimava.sk. Zverejnenie však podľa nás bolo protiprávne. Ako nám dal za pravdu aj Úrad na ochranu osobných údajov SR, samospráva takto postupovať nesmie. „Zverejniť mená uchádzačov o post konateľa pred výberovým konaním nie je možné,“ potvrdila Libuša Staňová, tlačová tajomníčka Úradu na ochranu osobných údajov SR a podotkla, že samospráva pochybila. Podľa jej slov zákon, podľa ktorého bolo výberové konanie vypísané,  umožňuje zverejniť len výsledky výberového konania. „V opačnom prípade by došlo k porušeniu zákona č. 428/2002 o ochrane osobných údajov,“ podotkla. Uchádzači síce spolu so životopisom a prihláškou podľa oficiálnej internetovej stránky mesta mali priložiť aj písomný súhlas na spracovanie osobných údajov pre účely výberového konania, podľa Staňovej však táto formulácia zo strany samosprávy nie je správna. Ako poznamenala, uchádzači mali podpisovať súhlas so spracovaním osobných údajov.

Ako ďalej Staňová uviedla, v prípade zverejnenia mien pred výberovým konaním by napríklad mohlo dôjsť k negatívnym dôsledkom pre uchádzača, ktorý je dovtedy zamestnancom u iného zamestnávateľa. „Ten by nemusel na rozhodnutie svojho zamestnanca – zmeniť miesto, zareagovať pozitívne a mohlo by to do budúcnosti do istej miery poznamenať ich vzťah,“ spomenula tlačová tajomníčka.

Redakcia Rimava.sk zverejní výsledky a aj mená uchádzačov až po ukončení výberového konania.  Podľa nedávnych informácií zrejme nepôjde o prvé výberové konanie, kedy samospráva postupovala prinajmenšom neštandardne. Šéfovia mestských novín boli vymenovaní bez výberového konania, post šéfa/-ky ekonomického odboru stále nie je obsadený napriek tomu, že vedúceho hľadali už dvakrát. Rimava.sk bude zisťovať akým spôsobom a s akými výsledkami sa týmito záležitosťami budú zaoberať príslušné inštitúcie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross