No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Skladateľ Klenovskej hymny si prevzal ocenenie, jeho piesne zneli aj v zahraničí

perex-klenovska-znelkaRodák z Klenovca, spevák a skladateľ Ján Hruška si z rúk starostky obce Zlaty Kaštanovej prevzal ocenenie, čestné občianstvo, ktoré mu udelili za propagáciu, zviditeľnenie obce ako aj za zloženie Klenovskej znelky, ktorej je aj so svojím synom autorom. Toto ocenenie si Ján Hruška prevzal počas uplynulých folklórnych slávností, Klenovská rontouka. „Klenovská znelka patrí medzi symboly našej obce, reprezentuje našu obec a jej krásne slová a ľúbozvučná melódia sa vryjú do pamäti a srdca každého, kto sa do nej započúva. My Klenovčania, máme jedinečnú možnosť stretávať sa s týmto naším úspešným a pri tom skromným rodákom osobne a naživo, tak si to vážme,“ povedala počas príhovoru starostka Klenovca. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla, Klenovská hymna sa hrá pri všetkých slávnostných obecných a kultúrnych akciách či pri vítaní hostí v obci.

To ako vznikla znelka Klenovca a čo znamená dostať takéto ocenenie sa redakcia Rimava.sk opýtala priamo skladateľa piesne Jána Hrušku. „Klenovskú znelku sme zložili spolu s mojím synom Jaroslavom, ktorý je hudobným skladateľom i učiteľom kompozície, na podnet a žiadosť vtedajšieho starostu Pavla Struhára, ktorý v súvislosti s Klenovskou rontoukou chcel, aby Klenovec mal svoju vlastnú znelku, ktorá by znela pri významných podujatiach obce,“ priblížil Ján vznik piesne. Podľa jeho slov, podnetom pre vznik textu a hudby bola krásna klenovská príroda a úspechy Klenovčanov doma i v zahraničí. Ako poznamenal znelka bola zložená koncom roka 2005. „Vzhľadom na to, že sa páčila, starosta nás požiadal o nahratie znelky a vydanie na CD. Toto bolo vydané v júli 2006. Skladbu zaranžoval môj syn a nahral so speváckym zborom Omnia zo Žiliny a symfonickým orchestrom Harmónia, a vyšla pod názvom Klenovská hymna,“ podotkol Ján a dodal, že pieseň sa stala majetkom obecného úradu Klenovec a starosta si vyhradil právo, že môže znieť len pri významných podujatiach obce Klenovec. Ako ďalej povedal, je rád, že Klenovčania, nech žijú kdekoľvek, sú na ňu hrdí a že takpovediac znárodnela. „Jej úspech vidím podľa mňa v tom, že obsah textu a hudby sa stotožnil s cítením Klenovčanov,“ doplnil Ján, podľa ktorého dostať ocenenie za túto pieseň je pre neho veľkou poctou a veľmi si to váži. Ako priznal, ten pocit keď sa o tom dozvedel bol neskutočný. „Veď ocenenie za prácu, ktorá sa vydarí je skvelou satisfakciou, ktorá ostáva navždy v srdci človeka,“ doplnil rodák z Klenovca, ktorý hoci tam už viac ako 40 rokov nežije, vždy sa tam veľmi rád vracia.

Pozrite si video z oceňovania Jána Hrušku, počas ktorého znela Klenovská hymna

Ján sa hudbe ako aj spevu venoval po celý svoj život, aj keď mal aj iné povolanie. „Spieval som vo viacerých kapelách napríklad v orchestri Pavla Hromadu z Banskej Bystrice, s ktorým som spieval v Španielsku, tiež mala úspech skupina Allegro v Prievidzi, kde hral aj môj syn Jaroslav, ktorá dosiahla úspechy pri doprevádzaní takmer všetkých spevákov stredného prúdu v programoch pod názvom Kabaret Jána Hrušku, ktorý vymyslela moja manželka Mária a vydržal 9 rokov,“ priblížil svoj hudobný život, počas ktorého doteraz vydal osem CD albumov.

Ján však spieval aj v televíznych reláciách ako Kaviareň Slávia, Senzi Senzus, Chalupárium, Akcent paráda, Tv Senzi či Tv Šláger. Rovnako úspešne účinkoval aj v zahraničí ako v Španielsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku a Chorvátsku. Ako priblížil momentálne spieva spolu so svojím synom na rôznych koncertoch pri rôznych kultúrnych podujatiach. „Diváci nás môžu vidieť napríklad 11. septembra na baníckom Jarmoku v Prievidzi, kde žijeme. V rámci programu máme svoj samostatný koncert,“ ozrejmil Ján, ktorého piesne môžete počuť aj na vlnách rozhlasových staníc.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross